Žirinovskij: Američané, volte Trumpa, nebo se těšte na jadernou válku

VYHROCENÁ SLOVA PŘED VRCHOLEM VOLEB

Žirinovskij: Američané, volte Trumpa, nebo se těšte na jadernou válkuNOVÉ
Ilustrační. Foto: FOTO: Shutterstock.
Svět

lie Echo24

Američané by měli volit Donalda Trumpa, nebo budou riskovat vtažení do jaderné války, řekl známý spojenec Vladimira Putina ultranacionalista Vladimir Žirinovskij v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Ta Žirinovského představuje jako ultranacionalistického Putinova spojence, který sám sebe rád přirovnává právě k vzývanému republikánovi Trumpovi. Podle Žirinovského je Tump jedinou osobou, která dokáže deeskalovat nebezpečné napětí mezi Moskvou a Washingtonem.

Naopak Trumpova demokratická vyzyvatelka, a momentální favoritka amerických voleb, Hillary Clintonová by podle Žirinovského mohla zažehnout třetí světovou válku. Žirinovskij je znám pro svou radikální rétoriku, ta i tentokrát následuje kremelskou linku – protrumpovskou. Právě Trumpa totiž podporuje Putin, který Žirinovského už dříve vyznamenal nejvyšším státním oceněním.

„Vztahy mezi Ruskem a USA nemohou být horší. Jediný způsob, jakým se mohou zhoršit, je třetí světová válka,“ řekl Žirinovskij. „Američané, kteří budou v listopadu volit nového prezidenta, si musí uvědomit, že pokud volí Trumpa, tak volí mír na planetě Zemi. Ale jestli volí Hillary, volí válku. Všude tu budou Hirošimy a Nagasaki,“ uvedl pro Reuters.

„Trump se nebude starat o Sýrii, Libyi nebo Irák. Proč by měla Amerika v těchto zemích zasahovat? A Ukrajina. Kdo ji potřebuje?“ položil otázku Žirinovskij, který se už dříve prohlásil za přítele Saddáma Husajna nebo libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, píše Reuters.

„Trump bude mít skvělou příležitost proměnit vztahy na mírumilovné. On je jediný, kdo to může udělat,“ řekl Žirinovskij s tím, že by Trump mohl i vyhrát Nobelovu cenu míru. Naopak jeho protikandidátku Clintonovou jasně odsoudil.

„Ona jen touží po moci. Myslí si, že je nejdůležitější osobou na planetě, že je Amerika výjimečná země, jak řekl Barack Obama. To je nebezpečné. Ona by mohla nastartovat jadernou válku,“ myslí si Žirinovskij.

„Američané by měli volit Trumpa, protože muži vedli (coby lídři) miliony let. Nemůžeme riskovat, že jednu z nejbohatších a nejmocnějších zemí by vedla žena,“ prohlásil také Žirinovskij.

Čtěte také: Putin pozastavil dohodu s USA o likvidaci plutonia. ‚Chovají se nepřátelsky‘

Obama vyzval republikány: Stáhněte svou podporu Trumpovi