1 TEROR V EGYPTĚ

Hrdina teroru v Alexandrii. Policista nasadil život, aby zachránil věřící

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , ,

Sociální sítě mají po teroristickém útoku v Alexandrii, kde sebevražedný atentátník zabil v neděli víc jak desítku lidí, svého hrdinu. Koluje na nich fotografie egyptského policisty Emada al Rokebyho, který útočníkovi zabránil odpálit se v kostele. A zemřel při tom. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. 

Emada al Rokebyho líčí uživatelé sociálních sítí jako policistu, který nasadil svůj život za návštěvníky kostela svatého Marka ve egyptském druhém největším městě Alexandrii. Podle nich zabránil atentátníkovi, aby vstoupil dovnitř. Ten se tak odpálil před budovou. 

Při útoku, který byl naplánovaný na Květnou neděli, jíž pro křesťany začíná pašijový týden, zabil 11 lidí a 35 z nich zranil. Zachránil se koptský patriarcha Tavardos II., který v kostele celebroval slavnostní mši. Podle svého tajemníka odešel z kostela ještě před útokem a je v pořádku.

Nejednalo se o jediný útok, ke kterému v neděli v Egyptě došlo. Několik hodin před tím otřásla exploze také kostelem ve městě Tanta, které se nachází asi 100 kilometrů severně od metropole Káhiry v deltě Nilu. Útok, ke kterému došlo přímo před oltářem v budově plné lidí, si tak vyžádal životy 27 lidí a 78 jich zranil. Také k tomuto útoku se přihlásil Islámský stát. 

Křesťané, většinou příslušníci koptské církve, se podílejí zhruba deseti procenty na 94milionové populaci Egypta. Svou víru mohou praktikovat většinou svobodně a jejich soužití s muslimským většinovým obyvatelstvem je poměrně pokojné.

Opakovaně se ale křesťané stávají terčem islámských extremistů. V prosinci bylo při těžkém pumovém útoku na křesťanskou katedrálu v Káhiře zabito 30 lidí. I k tomuto útoku se tehdy přihlásil Islámský stát (IS), který si obvykle přisvojuje většinu islamisticky motivovaných atentátů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Útočili islamisté? Exploze ve dvou egyptských kostelích zabily na 40 lidí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.