Izraelci: Islámský stát rozdrtil speciální britské a italské jednotky v Libyi

VOJENSKÁ OPERACE V LIBYI

Izraelci: Islámský stát rozdrtil speciální britské a italské jednotky v LibyiAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bojovníci z Islámského státu (IS) ve středu překvapivě rozbili společnou ofenzivu speciálních britských a italských jednotek v Libyi u města Misuráta na pobřeží Středozemního moře. Tvrdí to izraelský server Debka, který se odvolává na své bezpečnostní zdroje. Dostupné informace hovoří o tom, že bylo zabito a zraněno několik italských vojáků. O tom, zda jsou oběti i z britských jednotek zatím zprávy nejsou. Zároveň se objevují spekulace o tom, že někteří členové speciálních jednotek byli islamisty také zajati.

Neúspěch v prvních bojích bude mít podle serveru Debka za následek zpoždění plánované invaze západních vojsk do Libye, o které se spekuluje už od přelomu roku. Toto vojenské střetnutí ukázalo, že evropské síly nejsou dostatečně připraveny na tento druh partyzánské války. Vojenské zdroje též uvedly, že účastnící akce byli překvapeni z vysokých vojenských schopností bojovníků IS.

Invazi do Libye zřejmě společně plánují Británie, Francie, Itálie, Německo a USA, ani jedna ze zemí nechce k nevydařené akci speciálních jednotek podávat žádné konkrétnější informace. Podle zpravodajského bezpečnostního serveru Debka, byl ale ještě před tímto zmíněným střetem, v pondělí v německém Hannoveru vydán společný rozkaz s tím, že plánovaná invaze do Libye se má z důvodu zhoršující se bezpečnosti urychlit.

Nepovedená vojenská akce proběhla ve středu podle izraelského serveru asi 210 km na východ od Tripolisu. Podle dostupných informací v blízkosti konvoje, který přepravoval britské a italské vojáky, vybuchl automobil plně naložený výbušninami. Sebevražední atentátníci z Islámského státu poté zahájili těžkou palbu s použitím minometů. Spojenci se ze situace dostali až poté, když je ze vzduchu podpořily italské a francouzské letouny a útočné vrtulníky. Způsob útoku se podobá útokům IS v Egyptě, kde také dochází ke kombinaci automobilových bomb, sebevražedných atentátů, bomb a minometné palby.

Uvedené zdroje také přináší komentář italského ministra zahraničí Paolo Gentiloniho, který měl prohlásit, že Itálie v následující době neplánuje vyslat vojáky do Libye bez společného postupu a podpory OSN. Itálie už několikrát před tím účast na možné invazi popřela. Vyslání zvláštních jednotek na tunisko-libyjské hranice nedávno přiznali oficiálně Britové.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond se nyní nedomnívá, že by byla bezprostředně ohrožena Evropa složkami organizace Islámský stát působícími v Libyi. A ani nečeká, že by nová libyjská vláda v dohledné době žádala o pomoc cizích vojsk. Hammond ale minulý týden nevyloučil vyslání britských vojáků do Libye, aby tam bojovali proti IS, a to i kdyby o to tamější vláda nežádala, pokud by se výrazně zvýšila hrozba ze strany IS.

Čtěte také: NATO do Libye? Mělo by podpořit boj proti islamistům, míní Obama

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články