Úřady neustoupily. Nechaly utratit psa španělské sestry nakažené ebolou
Prevence teoretické možnosti
Další, byť nepřímou, obětí eboly ve Španělsku se stal čtyřnohý miláček nakažené zdravotní sestry. Madridský soud totiž nařídil preventivní usmrcení jejího psa Excalibura. Zvíře bylo utraceno, přestože tisícovky Španělů na internetu žádaly, aby bylo ponecháno naživu. Podle agentury AP totiž existovala teoretická možnost, že by zvíře mohlo nemoc dál přenášet.
"Bohužel jsme neměli jinou volbu," řekl ministr zdravotnictví regionální madridské vlády Javier González. Manžel zdravotnice, jenž byl rovněž dán do karantény, předtím na internetu spustil kampaň za záchranu psa. "Je doma sám. Má potravu a vodu. Tam nemůže nikoho nakazit," řekl muž deníku El País. Internetovou petici za záchranu psa podepsaly tisíce ochránců zvířat. Když k bytu na madridském předměstí Alcorcón přijel tým expertů, aby si pro psa došli, snažila se jim přístup zablokovat asi padesátka demonstrantů. Cestu uvolnila až policie.
Čtěte také: Ebolou se patrně nakazila zdravotní sestra ve Španělsku
Přinejmenším jedna studie o ebole uvádí, že psi se mohou nemocí rovněž nakazit, aniž by však vykazovali jakékoli příznaky. Není však zcela jasné, zda mohou nemoc dále přenášet. Jejich moč, sliny a exkrementy virus obsahovat mohou, a tak prý existuje byť i jen teoretická možnost přenosu choroby na člověka. Přes protest majitelů i ochránců zvířat to soud označil za dostatečný důvod k usmrcení psa.
Nakažená španělská ošetřovatelka je podle všeho prvním případem, kdy se přímo na území Evropy nakazil člověk ebolou. Dosud k nákaze docházelo jen v Africe. Výjimkou byl případ Liberijce, u kterého byla ebola potvrzena až po příletu do USA. Tento muž dnes zemřel v nemocnici v Dallasu. Španělská zdravotní sestra patřila ke skupině zhruba třiceti zdravotníků, kteří pečovali o oba španělské duchovní, kteří si onemocnění přivezli ze západní Afriky a ve Španělsku mu podlehli. Na pozorování v nemocnici je také ošetřovatelčin manžel a tři další lidé: dvě její kolegyně a Španěl, který se vrátil z Nigérie.
Ebola má podle lékařů původ ve zvířecí říši, její přesný zdroj však zatím identifikován nebyl. Hlavními podezřelými jsou kaloňové a netopýři, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ale mohou být původci také šimpanzi, gorily, lesní antilopy či dikobrazi. Podle informací WHO dosáhl k 1. říjnu počet obětí eboly v západní Africe 3879 z celkem 8033 zaznamenaných případů nákazy. Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jde o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.