Těhotnou křesťanku odsoudili k smrti. Důvod? Vzdala se islámu
FANATISMUS
Súdanský soud odsoudil ženu k smrti za to, že se zřekla islámu. O rozhodnutí soudu dnes informoval její právník. Žena je v osmém měsíci těhotenství. Rozsudek bude vykonán poté, až dítě porodí.
"Dali jsme vám tři dny na rozmyšlenou, ale vy dál trváte na tom že se k islámu nevrátíte," řekl soudce Abbas Mohammed Al-Khalifa a ženu oslovoval jménem jejího muslimského otce Adrafa Al-Hadiho Mohammeda Abdullaha. "Odsuzuji vás k trestu smrti oběšením."
Poté si slovo vzala žena a klidně soudci oznámila: "Jsem křesťanka a nikdy jsem se nedopustila odpadlictví."
Sedmadvacetiletá žena, jejíž křesanské jméno zní Meriam Yehya Ibrahim Ishag, byla dnes odsouzena v Chartúmu. "Verdikt je v rozporu se súdánskou ústavou a se závazky, které země přijala přijatými v rámci regionálního a mezinárodního práva. Meriam byla odsouzena pouze na základě náboženského přesvědčení a osobního stavu," řekla Katherine Perks z Afrického centra pro spravedlnost a mír.
Podle Amnesty International jí soud shledal vinou také z cizoložství, neboť neuznal na základě islámského práva šaría její sňatek s křesťanem. Za to jí soud udělil 100 ran bičem. Její právník Haram Othman řekl, že se plánují do dvou týdnu proti verdiktu odvolat.
Meriam se narodila jako dcera muslimského otce a křesťanské matky z Etiopie. Otec rodinu opustil, když bylo Meriam 6 let. Matka jí vychovala jako křesťanku. Jelikož však byl otec muslim, úřady jí považují také za muslimku. Důsledkem toho je, že manželství s mužem jiného vyznání je neplatné. Žena je v osmém měsíci těhotenství a je ve vazbě spolu se svým dvacetiměsíčním synem.
"Skutečnost, že může být žena odsouzena k trestu smrti za své náboženské vyznání, a k bičování kvůli manželství s mužem, vyznávajícím jiné náboženství, je odporná a nikdy to nemělo být dokonce ani zvažováno. Cizoložství a odpadlictví jsou akty, které by nikdy neměly být považovány za zločiny, natož za závažné zločiny, za které se uděluje trest smrti. Je to hrubé porušení mezinárodního práva,“ řekl v prohlášení Manar Idriss z Amnesty International
V minulosti úřady čekaly, než ženy dítě donosí před vynesením jakéhokoliv rozsudku. Pokusy kontaktovat súdánské ministry spravedlnosti a zahraničních věcí zůstaly neúspěšné.
Velvyslanectví jednotlivých států nabádají Chartúm, aby rozsudek zvrátil. "Vyzýváme vládu Súdánu, aby respektovala právo na svobodu náboženského vyznání, včetně práva na změnu víry či přesvědčení podle mezinárodní úmluvy o lidských právech. Stejně jako súdánskou ústavu z roku 2005. Dále žádáme súdánské právní orgány, aby postupovaly v případu paní Meriam na základě spravedlnosti a se soucitem, který je v souladu s hodnotami súdánského lidu," uvedly společně v prohlášení velvyslanectví Spojených států, Velké Británie, Kanady a Nizozemska.
Rozsudek provázely protesty
Súdánská vláda zavedla islámské právo šaría v roce 1983, ale jiné tresty než bičování jsou vzácné. Obzvlášť takto extrémní. Po vynesení rozsudku nejméně 50 lidí demonstrovalo proti rozhodnutí. "Nepopravujte Meriam," hlásal jeden z jejich transparentů, "Náboženská svoboda je ústavní právo," stálo na dalším. Zatím nedošlo v souvislosti s případem k žádnému násilí.
Ahmed Bilal Osman, súdánský ministr informací řekl: "Není to jen v Súdánu, ve všech muslimských zemích není dovoleno pro muslima změnit své náboženství."