Šlo jen o to vyřadit Portmanna, míní bývalý šéf ÚSTR

Šlo jen o to vyřadit Portmanna, míní bývalý šéf ÚSTR
Pavel Žáček Foto: Wikipedia
1
Domov
Sdílet:

Nelegitimní volba ředitele, nezákonně ustavená komise, hrozba soudem a rozporuplní kandidáti, tak by se dala shrnout atmosféra, která panuje kolem třetího kola volby nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Zda se jím stane Zdeněk Hazdra nebo Muriel Blaive, rozhodne Rada ÚSTR dnes kolem 18. hodiny.

„Podle mého názoru byla minulá středa zorganizována pouze a jedině proto, aby byl vyřazen Adrian Portmann z řad kandidátů,“ vyjádřil se pro ECHO24.cz k volbě nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. On sám byl prvním ředitelem této instituce a situaci stále se sleduje. 

Rada si dělá co chce

Adrian Portmann, který postoupil s dalšími dvěma kandidáty k ústním pohovorům, byl následně z volby po prvním kole hlasování vyřazen. Šestičlenná Rada Ústavu pro studium totalitních režimů dala tři hlasy současnému prvnímu náměstkovi ústavu Zdeňkovi Hazdrovi a dva hlasy francouzské historičce Muriel Blaive. Původně bylo přihlášeno kandidátů pět. Všichni splňovali podmínky, avšak na základě bodového hodnocení členů Výběrové komise přijala Rada ÚSTR k ústním pohovorům pouze tři kandidáty, ačkoliv hlasovat měla pro všech pět.

"Celé výběrové řízení považuji za frašku a nelze ho akceptovat. Připravuji soudní postup. Bojuji za ÚSTR, za jeho zaměstnance a za demokratické hodnoty, které jsou zanedbávány, říká vyřazený kandidát," historik Portmann.

Že je volební systém nešťastný a vyřazuje kompromisního kandidáta, předjímal minulou středu historik a předseda Odborové organizace vědeckých pracovníků ÚSTR Petr Blažek. Podle vyřazeného kandidáta Portmanna je volba ředitele dokonce nelegitimní. „Celé výběrové řízení považuji za frašku a nelze ho akceptovat. Připravuji soudní postup. Bojuji za ÚSTR, za jeho zaměstnance a za demokratické hodnoty, které jsou zanedbávány,“ řekl pro ECHO24.cz Portmann. Podle něj není současná rada dostatečně kvalifikovaná na to, aby uspořádala řádný konkurz na nového ředitele. „Řešením by byla obměna rady,“ dodal Adrian Portmann, který nyní zvažuje, že se odstěhuje do Švýcarska, jelikož v Čechách nejsou pro něj jako pro historika vhodné podmínky. Zda by po změně členů Rady ÚSTR šel znovu do výběrového řízení na post ředitele, nechtěl konkrétně odpovědět.

To, že Rada postupuje nad rámec svých kompetencí potvrdil i Žáček. „Současná Rada ÚSTR se snaží suplovat ředitele a přebírat některé jeho kompetence, z čehož vyplývá potřeba volby submisivního jedince, který si není příliš vědom svých zákonných pravomocí a zodpovědnosti. Přitom pouze velmi silná osobnost by mohla překonat veškeré konsekvence specifické české situace a pomoci ústavu nalézt cestu do budoucnosti. Ale takovou osobnost Rada ÚSTR nehledá,“ domnívá se Žáček.

Přitom pouze velmi silná osobnost by mohla překonat veškeré konsekvence specifické české situace a pomoci ústavu nalézt cestu do budoucnosti. Ale takovou osobnost Rada ÚSTR nehledá.

Kritizována je především Výběrová komise, kterou si Rada ÚSTR vytvořila, ač na to podle zákona nemá právo. Místopředseda Rady ÚSTR Lukáš Jelínek pro ECHO24.cz vysvětlil, že volební řád byl přijat až poté, co bylo vypsáno výběrové řízení, a tedy ve chvíli, kdy již byla komise ustavena. „Do Výběrové komise, si každý radní nominoval své lidi, které považoval za vhodné. Komisi jsme si ustavili nad rámec zákona, čistě jako poradní orgán, který nám pomůže probrat se hromádkou kandidátů, abychom nebyli řízeni jen čistě svými pocity a dojmy, přičemž ne všichni máme dostatečnou kvalifikaci, abychom se sami cítili oprávnění rozhodovat bez nějaké porady,“ vysvětlil Jelínek důvody, proč Rada zřídila komisi.

Cizinka vs. Čech

Adrian Portmann se však domnívá, že ve Výběrové komisi bylo několik přátel a lidí nakloněných francouzské historičce Muriel Blaive. Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček naopak zpochybňuje volbu kandidáta Zdeňka Hazdry. „Zcela jasně si sice vybavuji, jaké měl pracovní výsledky jako řadový referent či vedoucí oddělení, případně kdo lobboval za jeho přijetí,“ vyjádřil se nelichotivě Žáček o Hazdrovi. Konkrétnější být nechtěl, jelikož prý nenastal ten správný čas. Muriel Blaive jako zahraniční kandidátka má podle Žáčka stíženou pozici při případném nástupu do čela ÚSTR zejména proto, že nemá prožité naše vlastní vyrovnávání se s totalitní minulostí, se všemi klady i zápory.

Místopředseda Jelínek se orientoval při svém rozhodování hlavně podle doporučení komise, ale také na základě osobního pohovoru s jednotlivými kandidáty. „Dělal jsem si ještě obrázek o jejich schopnosti řídit ústav, dělat personální politiku, komunikovat nebo vytvářet určité pouto důvěry s radou, a další věci,“ řekl Jelínek. Podle něj budou ještě dnes členové Rady vést debatu sami mezi sebou o tom, jaké jsou silné a slabé stránky uchazečů. „Budeme řešit, kde by mohl kdo radních teoreticky slevit, aby byl vůbec dneska nějaký ředitel zvolen,“ prozradil postup při dnešní volbě Jelínek.

Jméno nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů by mělo být známo dnes před osmnáctou hodinou. Podle Adriana Portmanna však nebude relevantní. Také Pavel Žáček se domnívá, že pokud dnes opravdu dojde k volbě ředitele, tak je nanejvýše pravděpodobné, že o zákonnosti ředitele rozhodne soud. V případě, že by dnes nebyl nikdo zvolen, bude se muset zřejmě konat nové výběrové řízení.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz