Kvůli Čapímu hnízdu se mimořádně sejde sněmovna

Babiš by měl vysvětlovat

Kvůli Čapímu hnízdu se mimořádně sejde sněmovnaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pravicová opozice TOP 09 a ODS uspěla se svoláním mimořádné schůze Poslanecké sněmovny týkající se farmy Čapí hnízdo. Místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) by jim měla svolat na středu 23. března od 15:30, vyplývá z informací sněmovny. V případu, v němž figuruje ministr financí Andrej Babiš (ANO), existuje podezření na neoprávněné čerpání evropských dotací. Babiš se proti tomu ohrazuje.

Vysvětlení kauzy žádají po ministru financí vedle pravicové opozice také koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL. Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za chybu při čerpání dotací při její stavbě udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.

Část opozice ale poukazuje na možný dotační v souvislosti s postupem, jaký projekt zhruba padesátimilionovou dotaci získal. Firma Farma Čapíhnízdo totiž patřila do roku 2007 nebo 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá společnost na evropskou dotaci dosáhla. Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, v nichž musela dodržovat dotační podmínku, se firma vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Babiš kauzu považuje za politickou kampaň proti němu.

Návrh na svolání mimořádné schůze čeká už jen na podpis Jermanové. Ta nyní zastupuje předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), který je v zahraničí.

Farma Čapí hnízdo až do roku 2008 spadala do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se tehdy prý předlužená farma dostala koncem roku 2013. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.

Čtěte také: Čapí hnízdo? Babišova média mlčí. Selhání LN a MF DNES

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články