Válka policajtů graduje: Tuhý ‚brutálně‘ pouštěl informace, tvrdí ÚOOZ

ÚOOZ útočí na šéfa policie

Válka policajtů graduje: Tuhý ‚brutálně‘ pouštěl informace, tvrdí ÚOOZAKTUALIZUJEME
Tomáš Tuhý Foto: Foto: archiv
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního“ úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. České televizi to řekl vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek. Sněmovnímu výboru chce říct o důkazech, které podle něj svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se proti těmto nařčením ohradil.

Komárek se nechce obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), protože z její strany zaznamenal pokusy o průnik do spisu. „Požádám v příštím týdnu, aby mně a mému řediteli bylo umožněno slyšení před bezpečnostním výborem Sněmovny,“ řekl Komárek ČT. Důkazy, které by mohl předložit, jsou podle něj extrémně závažné.

Proniknout do spisu se podle Komárka, který se kvůli reorganizaci policie rozhodl pro odchod z funkce, pokusili funkcionáři GIBS u kauzy s krycím názvem Vidkun. V jejím rámci ÚOOZ zasahoval loni v říjnu v Olomouckém kraji. V případu jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů. Obviněni v něm byli dva vysoce postavení policisté.

Z práce na případu Vidkun pramení i Komárkovo přesvědčení, že v reorganizaci připravené policejním vedením, kvůli které se v minulých týdnech dostaly do sporu vládní ANO a ČSSD, nejde o kvalitu práce sboru. „Tady jde o něco jiného, disponuji důkazy, o kterých teď nemůžu mluvit, protože stále jsem policista a mám povinnost mlčenlivosti,“ řekl.

Tuhý je podle něj podezřelý z úniku informací v kauze, kde jde o stamiliony. Před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.

Chovanec: Pochybení hlaste GIBS, ne médiím

Proti nařčením ze strany Komárka se ale ostře ohradil ministr vnitra Milan Chovanec. Pokud se někdo dozví o pochybení policisty, má se podle Chovance primárně obrátit na GIBS.

„Nerozumím tomu, proč v den, kdy někteří příslušníci ÚOOZ oznámili vůli přijít informovat na uzavřené zasedání Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, pouští tyto údajně závažné informace do médií. Podle zákona je nepřípustné, aby vyšetřování živých kauz probíhalo veřejně, tzn. v přímém přenosu. Navíc, pokud tato informace není čerstvá, pak nechápu, proč nezazněla na začátku debaty. Tento jejich postup nebudí důvěru,“ uvedl v prohlášení Chovanec.

Ministr vnitra zároveň upozornil, že pokud se bude konat jednání Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, je „připraven se jej zúčastnit i s vedením policie“.

Před poslanci chce vystoupit i Šlachta

Ostatně i dlouholetý šéf ÚOOZ Šlachta v pondělí uvedl, že by si přál promluvit před sněmovním výborem. Podle vlastních slov chce poslancům představit informace o možném propojení policejních špiček na lidi z kriminálního prostředí.

„Beru to jako poslední instanci. Důvěra je pouze v tento orgán,“ citovala Šlachtu ohledně schůze výboru Česká televize. Šlachta chce podle ČT poslance seznámit s informacemi, „které by měly být probrány a které by měly být v kontextu s reorganizací, která se v současné době spustila“.

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) i tajemník výboru jsou od pondělí služebně v zahraničí, konkrétně v Makedonii. Váňa ČTK sdělil, že o Šlachtově žádosti o svolání výboru nemá informace. Ani další oslovení členové výboru – místopředsedové Richard Dolejš (ČSSD) a Zdeněk Bezecný (TOP 09) nebo členka Jana Černochová (ODS) – o záležitosti nevědí.

Jde o vyšetřování úniku informací, tvrdí Šlachta

Šlachtův požadavek na svolání sněmovního výboru tak plynule navazuje na slova, která uvedl pro aktuální vydání týdeníku Respekt. Šlachta se totiž domnívá, že takzvaná reorganizace policie má za cíl zlikvidovat jeho protimafiánský útvar kvůli vyšetřování kauzy úniků z policejních spisů.

„Je to velká akce, ale bude ještě několik měsíců trvat, než policie zjistí, co dokumenty a odposlechy vlastně ukazují a kam až dosáhneme,“ řekl týdeníku k vyšetřování policejních úniků Šlachta. „Reorganizace se dělá v posledních týdnech, údajně začala den po operaci Gáborík. Utajeně před policisty i státními zástupci – a strašně se s ní spěchá, jednotky mají být spojeny už za dva týdny,“ dodal.

Čtěte také: ‚Policejní špičky mají vazby na podsvětí.‘ Šlachta jen tak neodejde

Šlachtův požadavek na promluvu před poslanci souvisí s takzvanou reorganizací policie, která v posledních dnech vyvolala koaliční roztržku. Reorganizace počítá se sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru do Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Šlachta, který s reorganizací nesouhlasí, kvůli tomu oznámil odchod do civilu.

Čtěte také: Šlachta zaútočil: ÚOOZ je likvidován kvůli kauze policejních úniků

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články