Opoziční audit: Ministerstvo dopravy po Prachařovi kolabuje
Opoziční audit
Bývalý ministr Antonín Prachař (ANO) přivedl prý resort dopravy k úplnému kolapsu. Ten je v nejhlubší krizi od roku 1989, uvádí to TOP 09 v opozičním auditu. Strana zároveň vyjádřila pochybnost, že současný ministr Dan Ťok situaci v dohledné době výrazně zlepší.
„Resort se pod jeho vedením dostal do stavu naprostého chaosu, který vyústil jeho „odstoupením“ 13. listopadu 2014. Diletantské personální výměny resort během několika měsíců destabilizovaly. Ministr Prachař nezvládl žádnou agendu, řadu problémů naopak prohloubil,“ píše se v auditu TOP 09.
„Zejména stranický tisk hnutí ANO se snaží vytvořit usilovný dojem, jako kdyby vláda vstoupila například do resortu dopravy teprve nedávno,“ řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který narážel na to, že vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vlastní například deníky Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny.
Čtěte také: Balkanizace Česka? Tomu bych nepomáhal, říká ministr Ťok
Babiš se zbavil Prachaře. Kdo další je na řadě?
„Resort dopravy se nachází v nejhlubší krizi od roku 89,“ uvedl pak ve svém zhodnocení místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát. Prachař podle něj nevyřešil žádný problém z minulosti a navíc řadu krizí i založil. Exministr podle Laudáta „zbabral“ například soutěž na nového provozovatele mýta, vyčetl mu i problémy kolem registru vozidel.
Kritika se snesla i na to, že loni podle Laudáta Česko zprovoznilo jen 7,6 kilometru nových rychlostních silnic a neotevřelo ani jeden kilometr dálnic. Je to podle něj nejhorší výsledek od roku 1970.
Čtěte také: Ministr dopravy, který nepřišel z Viamontu
TOP 09 kriticky hodnotila i roční práci ministrů průmyslu a obchodu, zemědělství a životního prostředí. Ministra Jana Mládka v opozičním auditu strana kritizuje za upřednostňování zájmů Ruska na úkor zájmů EU. „Ministr se snaží vytvořit větší hospodářskou závislost České republiky na nevypočitatelném Rusku. Pod záminkou zajišťování nových obchodních příležitostí ministr podkopává tradiční zahraniční politiku ČR s jejím důrazem na svobodu a lidská práva. Výsledkem této politiky, viditelně zaštiťované prezidentem Zemanem, je ztráta důvěryhodnosti ČR u partnerů v EU a spojenců v NATO,“ uvádí zpráva.
Na dotaz, co se v těchto resortech loni naopak povedlo, uvedl Kalousek, že na životním prostředí a zemědělství se jistě podařila „bezprecedentní série personálních výměn“.