Stát se omluvil exposlancům ODS za Ištvana. Vyplatí jim odškodné

OMLUVA POSLANCůM

Stát se omluvil exposlancům ODS za Ištvana. Vyplatí jim odškodnéNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Stát se v sobotu veřejně omluvil bývalým poslancům ODS Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za to, že je vrchní státní zástupce Ivo Ištvan stíhal v kauze takzvaných trafik. Bývali poslanci byli kvůli stíhání i ve vazbě. Text omluvy zaslalo ministerstvo spravedlnosti ČTK, České televizi a Českému rozhlasu. 

Trojice dostane také statisícové odškodné. Exposlanci si údajně nechali slíbit místa ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu, a umožní tak schválení daňového balíčku vlády Petra Nečase (ODS). Trojici ale podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké indemnitě trestně stíhat.

Tři bývalí zákonodárci žádali po rozhodnutí Nejvyššího soudu od státu omluvu a odškodné za nezákonné trestní stíhání a zhruba měsíční pobyt ve vazbě. Na smírném řešení se dohodli s ministerstvem spravedlnosti koncem března.

Čtěte také: Ištvanovo Waterloo. Exposlanci ODS dostanou stovky tisíc

„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá,“ uvedlo ministerstvo a stejně formulovalo také omluvy pro Fuksu a Tluchoře. Ministerstvo má trojici kromě omluvy také odškodnit částkami od 507 000 do 847 000 korun.

Kauza je jedním z případů kolem někdejší ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), které vedly v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Začala v roce 2012, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS. Mezi nimi byli i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách Čepro a Český aeroholding.

Čtěte také: Nečasová prý nepřiznala dary za 9,6 milionu. Od politiků i podnikatelů

Trojice bývalých poslanců byla zadržena a skončila ve vazbě, protože si podle vyšetřovatelů nechali slíbit lukrativní místa jako úplatek za složení mandátů. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že Šnajdr, Fuksa a Tluchoř jsou kvůli poslanecké indemnitě, tedy neodpovědnosti za jakékoli projevy ve Sněmovně, vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je trestně stíhat. V kauze „trafik“ jsou však dále stíháni bývalý premiér Nečas, bývalá šéfka jeho kabinetu a nyní i jeho manželka Jana Nečasová a někdejší Fuksův náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček. 

Vývoj případu
V září 2012 hlasovali poslanci ODS  Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa proti vládnímu daňovému balíčku. V listopadu pak kongres ODS vyzval rebelující poslance, aby respektovali většinové stanovisko klubu a podpořili vládu.
V listopadu rebelující poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr rezignovali na mandát a sněmovna poté mohla daňový balíček schválit. Dvanáctého června 2013 provedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zásah na Úřadu vlády i jinde a mj. zadržel ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou i bývalé poslance Tluchoře, Fuksu a později i Šnajdra. Všichni skončili ve vazbě.
V červenci Nejvyšší soud vyňal Šnajdra, Tluchoře a Fuksu z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a všichni museli být propuštěni z vazby. V srpnu pak Nejvyšší soud rozhodl, že Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. 
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články