Nechte se sledovat 24/7. Apple chystá novou funkci
Velký bratr
Navigace a lokalizace vašeho smartphonu v prostoru obecně nepatří k technologickým novinkám, firma Apple nicméně posouvá sledování vašeho zařízení o stupeň dál. S novým patentem mají mít v budoucnu uživatelé možnost vidět na mapě v reálném čase přátelé, které funkci také používají. Dle jejích odpůrců ale aplikace jen prohloubí narušování soukromí lidí.
Patent s názvem „Sdílení informace o lokalizaci mezi zařízeními“ firmy Apple má fungovat přesně tak, jak je pojmenován – napříč iPhony a iPady budete s přáteli a známými vědět o vaší pozici na mapě.
Apple patent hints at tracking your friends wherever they go: http://t.co/Pum3t8NESj pic.twitter.com/xOOdDysHde
— Mashable (@mashable)
25. Březen 2015
Podobně, jako je tomu v některých specializovaných aplikacích jako je Waze od Googlu, se na silnicích a cestách objeví obrázek vašeho kamaráda a jeho současná reálná pozice a směr cesty. K dispozici bude i funkce „Najdi přítele“, která upozorní na kamarádovu polohu stejně tak jako zrcadlení obsahu jako jsou např. oblíbená místa.
Informaci o poloze budete přenášet skrze mobilní internet, WiFi nebo Bluetooth. Za pomocí dat ostatních uživatelů tak aplikace přesně určí i vaši polohu. Funkce by měla dle autorů usnadnit i komunikaci mezi lidmi a zároveň by měla být revolucí v oblasti navigací a mobilních map.
Čip i pro vás nebo vaše zvířátko?
Tento patent poprvé zveřejněn v lednu 2013 má ale i své stinné stránky. Jedna z nich je také podivná zmínka o budoucím možném využití vynálezu na člověka, zvíře či robota, což by mělo usnadnit jejich sledování. Společnost Apple vlastní několik podobných patentů, které i několik let leží ladem, než dojde k jejich realizaci. Někdy jde slovy expertů jen o to, aby patent společnost vlastnila a jeho uvedení do provozu se přitom často ani nechystá.
Obavy působí také fakt, že společnost Apple a i další technologičtí giganti se aktivně podílejí na sledování a získávání soukromých informací pro americké tajné služby. Programy NSA a dalších úřadů jako je PRISM by tak s novou technologií pod kabátkem „vymoženosti pro uživatele“ mohly získat ještě větší a přesnější přehled o pohybu osob.