1 Dokument o závislosti

(Ne)mocný alkoholik Zeman by se měl jít léčit, míní režisér

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Dokumentarista Jan Látal ve svém novém filmu vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby nastoupil protialkoholní léčbu. Ve snímku (Ne)mocný prezident se soustředí na prezidentovu závislost dle slov autora „pozitivním a neodsuzujícím stylem“. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka nicméně Látalovi nejde o boj proti alkoholismu, ale o pokračování letité kritiky Miloše Zemana.

Jedním z českých účastníků dokumentárního festivalu East Doc Platform je Jan Látal, který rád nahlíží na postavy politiky z nových úhlů. Stál za projekty jako Paroubek v hlavě, Expremiéři nebo Kmeny. V případě jeho projektu (Ne)mocný prezident půjde o Miloše Zemana. Film se soustředí na alkoholismus.

Čtěte také: Jako neurolog tvrdím: Zeman trpí demencí

„Zemanův příběh je pro mě velmi křehký, protože je osobní. Trpíme totiž stejnou chorobou: závislostí. Rozdíl mezi mnou a jím je v tom, že já se rozhodl pro abstinenci, zatímco on ještě ne,“ komentoval to Látal, který za jediné „dospělé“ řešení považuje začít o problému mluvit.

Jeho východiskem je snaha pomoci, mluvit o věcech otevřeně, bez ironie a sarkasmu. „Vyznění filmu musí být pozitivní, neodsuzující. Miloš Zeman je člověk s obrovským potenciálem, bohužel neproměněným. Cílem je změnit optiku vnímání jeho činů a vyzvat ho, aby šel na protialkoholní léčbu,“ dodal Látal.

„‘Dílo‘ pana ‚režiséra‘ Látala mi připomíná ‚vtipy‘ v odporném protektorátním plátku Ejhle, které útočily na Jana Masaryka,“ začal v kritické reakci na Facebooku prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan ‚režisér‘ Látal se nyní tváří jako odborník na alkoholismus. Ve skutečnosti už roky brojí proti současnému prezidentovi. Společně s M. Hollanem se dokonce v roce 2013 veřejně angažoval proti zvolení Miloše Zemana. To opravdu neokecá,“ pokračoval Ovčáček s přiloženým odkazem na článek o videu z roku 2013 s názvem „Jak odstranit Zemana s Fischerem?“.

„V roce 2013 režisér J. Látal veřejně vyzýval k volbě K. Schwarzenberga nebo J. Dienstbiera. Všichni tři dodnes prohru nerozdýchali,“ obměnil svůj výrok pro twitterových 140 znaků Ovčáček.

Zpráva o režisérově počinu přišla v den, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o tom, že se Česká republika zastoupená Kanceláří prezidenta republiky má omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za své výroky týkající se údajného Peroutkova článku s názvem Hitler je gentleman.

„Když antizemanovcům chybí argumenty a podpora veřejnosti, musí nastoupit angažovaní umělci. Chovali se tak za druhé republiky, protektorátu, v 50. a 70. letech. A je tomu tak i nyní,“ komentoval rozhořčený Ovčáček zprávu o Látalově snímku.

Největší akce svého druhu v regionu

Na 400 filmařů, zástupců festivalů a osobností dokumentárního filmu se od 7. do 13. března zúčastní největší akce tohoto druhu ve středoevropském a východoevropském regionu East Doc Platform. V Institutu Cervantes v Praze své připravované snímky představí i čeští filmaři, uvedl jménem pořadatelů Filip Šebek. Akci organizuje Institut dokumentárního filmu. Na East Doc Platform je přihlášeno 220 dokumentů ve fázi vývoje, výroby či postprodukce.

Z domácích tvůrců na akci představí své dokončované snímky například zkušený dokumentarista Miroslav Janek, uznávaný slovenský režisér Robert Kirchhoff chystající česko-slovenský koprodukční dokument, Martin Ryšavý, Lukáš Kokeš a debutující Pavel Jurda.

„Na pátý ročník této akce přijala pozvání skutečná esa dokumentární tvorby, v rámci otevřeného programu zde bude možné navštívit zajímavé přednášky a autorské prezentace. Jedna z nich se bude týkat sociálních kampaní, vystoupí na ní švédský tvůrce Fredrik Gertten a oceňovaná britská producentka a režisérka Sarah Mossesová. Se svými zkušenostmi se podělí specialista na crowdfunding Wolfgang Gumpelmaier,“ uvedl Šebek.

Mezi účastníky budou dále irská spisovatelka a scenáristka Jasmina Kallayová nominovaná na cenu Emmy, britský producent nominovaný na Oscara Mike Lerner či uznávaná střihačka a spisovatelka Maya Hawkeová, která se podílela na osmi filmech Wernera Herzoga a snímcích Errola Morrise. Vystoupí i rumunská filmařka Anca Damianová, v jejíž tvorbě se prolíná animace s dokumentárním filmem. Platí to o jejím animovaném dokudramatu Kouzelný vrch oceněném loni na karlovarském festivalu.

Čtěte také: Zeman prohrál. Česká republika se má omluvit kvůli Peroutkovi

Půjdeme až k Ústavnímu soudu, říká Ovčáček k neexistujícímu článku

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.