Stasi v Československu. Kde udělali soudruzi z NDR chybu?
České filiálky Stasi
Obávaná východoněmecká Stasi měla za totality své filiálky v Praze, Bratislavě a Karlových Varech. Rok 1989 byl i pro ni obzvláště rušný. Před vlnou emigrací občanů NDR na Západ tajná policie řešila třeba případ východních Němců, kteří byli v Praze na Václavském náměstí zatčeni během demonstrace k výročí sovětské invaze.
Tajný agent Stasi dodával navíc překvapivé informace přímo z ÚV KSČ. Archivy někdejší východoněmecké tajné policie poprvé prozkoumali čeští historici.
„Byli jsme nuceni strávit noc na podlaze policejní stanice,“ stěžují si dva mladíci z Erfurtu, kteří se 21. srpna 1989 nachomýtli k demonstraci při výročí okupace Československa sovětskými vojsky. Jejich stížnost leží v archivu východoněmecké státní bezpečnosti, která se před čtvrtstoletím případem zabývala. Studenti ve věku 17 a 18 let mířili k pražskému Hlavnímu nádraží, odkud měli za několik hodin odjet vlakem domů. Protože nerozuměli hlášení pořádkových sil, které vyzvaly demonstranty shromážděné v horní části Václavského náměstí k rozchodu, zůstali na místě až do zásahu policie a spolu s desítkami dalších byli zavlečeni do policejních autobusů. Ty zatčené rozvezly k výslechům, které trvaly celou noc.
Čtěte také: KGB měla úplný přehled o práci ministerstva vnitra a StB
Mladí Němci si stěžovali, že policisté je následující den drželi hodiny v rozpáleném autobuse připoutané k sobě navzájem a první jídlo jim podali až po 24 hodinách. Pak prožili další noc v cele vyšetřovací vazby, „s rozsvíceným světlem a v krajně nevyhovujících sanitárních a hygienických podmínkách“. Ráno museli zaplatit pokutu sto korun, vyslechnout obvinění z účasti na nepovoleném shromáždění a narušení veřejného pořádku a dostali příkaz příštího dne opustit zemi.
Stasi 21. srpna 1989 zaznamenala v Praze ještě jedno zatčení východního Němce. Šlo o občana města Köthen ze Saska-Anhaltska, který na Karlově mostě fotografoval „akci bezpečnosti“, a když odmítal vydat svůj fotoaparát, byl zatčen. Stasi zjistila, že šlo o muže, který má v NDR napojení na „negativní církevní kruhy a takzvané ekologické skupiny“ a během prvomájového průvodu v Köthenu rozvinul „před tribunou plakát“. Přátelé zadrženého si vzápětí stěžovali na východoněmeckém velvyslanectví v Praze.
Další informace o působení Stasi v Československu najdete v Týdeníku Echo.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.