1 Taliban zaútočil

Po útoku Talibanu přes 130 mrtvých, většina obětí jsou děti

, SLEDUJEME ON-LINE

Sto třicet pět lidí, z nichž většina byly děti, zemřelo po útoku ozbrojenců, kteří obsadili školu v pákistánském městě Péšávar. Přibližně dvě stě lidí bylo zraněno. K útoku ve státní škole, kterou navštěvují především děti pákistánských vojáků, se přihlásilo radikální hnutí Taliban. Všech šest útočníků bylo zneškodněno.

Útok na školu, kterou navštěvují žáci 1.-10. ročníku, začal v 10:30 místního času (6:30 SEČ). Do budovy postranním vchodem vniklo šest útočníků ve vojenských uniformách, kteří zajali na stovky studentů a učitelů jako rukojmí.

Krátce poté školu obklíčili vojáci a policisté a okamžitě se rozpoutala přestřelka. Nad budovou nacházející se na severozápadě Pákistánu přelétávaly vrtulníky. Sanitky rychle odvážely zraněné do nemocnice, mnohé z nich v kritickém stavu.

SLEDUJEME ON-LINE

15:05 Počet mrtvých stále stoupá
Počet mrtvých stoupl na 135, informovala agentura APP. Děti, kterým se podařilo uniknout, uvádí, jak ozbrojenci honili oběti po chodbách a namátkově na ně stříleli.

14:30 Malala odsoudila útok
„Trhá mi srdce, když vidím tento nesmyslný a chladnokrevný teroristický skutek,“ odsoudila útok pákistánská držitelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová. Premiér Nawaz Sharif svolal na zítřek do Pešaváru konferenci všech vládních politických stran.

13:38 Útočníci byli zneškodněni
Pákistánská armáda oznámila, že šest útočníků bylo během osvobozování školní budovy zabito. Armáda však upozorňuje, že ji další postup uvnitř budovy znesnadňuje možnost umístěných náloží.

13:25 Ve škole se nacházelo až 1500 školáků
Pákistánská média uvádí, že se ve škole v době útoku nacházelo 1500 dětí ve věku od 10 do 18 let. Vojenská škola je součástí Systému vojenských veřejných škol a univerzit který po zemi zřizuje 146 škol.

13:02 Nejvíce obětí zavinil výbuch
Nejméně jeden z útočníků odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle, sdělil Parvíz Chattak, šéf vlády provincie Chajbar Pachtunchvá, kde se Péšávar nachází. Právě tato exploze má podle BBC na svědomí velký počet mrtvých.

12:54 Počet obětí stoupá
Počet obětí po útoku v pákistánském Péšávaru se vyšplhal na 130, sdělily místní úřady s tím, že počet mrtvých ještě může vzrůst. Příslušníkům armády se podařilo obsadit již celou školu kromě ředitelny a ještě jedné místnosti, kde se zbylí teroristé zabarikádovali.

12:28 Zneškodněni jsou čtyři ze šesti útočníků
Zabiti byli čtyři z šesti útočníků. Po dalších dvou členové bezpečnostních sil v budově pátrají.

11:45 Počet obětí přesáhl sto dvacet 120
Při útoku teroristů z hnutí Taliban zemřelo ve vojenské škole již 126 lidí. Většinu obětí představují děti, uvádí agentura Reuters s odvoláním na pákistánské úřady.
  11:39 Místem otřásly výbuchy 
Novináři přímo z místa píší o dvou explozích, které školou otřásly. Sanitky parkují zhruba kilometr od vojenské školy.

11:26 'Všechny děti krvácely'
Jeden ze zraněných studentů Abdulláh Džamál uvedl, že na vlastní oči viděl, jak se děti kácejí na zem, pláčou a křičí. ,,I já jsem spadl. Později jsem zjistil, že mám v noze kulku. Všechny děti měly střelné rány. Všechny děti krvácely," dodal z nemocničního lůžka.

11:22 Útok začal v čase zkoušek
Jeden z učitelů školy agentuře Reuters řekl, že v době útoku probíhaly v některých třídách zkoušky. ,,Byli jsme právě ve zkouškové místnosti, když útok začal,“ popsal. Půl hodiny nato dorazili vojáci. Teď prohledávají jednu třídu po druhé," popsal situaci.
  11:07 Na místo míří premiér
Pákistánský premiér Naváz Šaríf označil masakr ve škole za "národní tragédii" a vydal se na místo. Oběti z řad dětí označil doslova za “svoje děti“.

10:53 'Za terč jsme si vybrali děti'
,,Na tuto školu jsme zaútočili proto, že armáda útočí na naše rodiny. Útočíme na děti stejně tak, jako armáda útočí na ty naše“ uvedlo podle agentury Reuters hnutí Taliban. ,,Chceme, aby cítili naši bolest,“ stojí dále v prohlášení.

10:20 Počet obětí se vyšplhal na sto
Celkový počet obětí se vyšplhal na 104, včetně 84 dětí, píše web Dawn.com s odvoláním na předsedu tamní provinční vlády.
  10:13 Padesát mrtvých
Místní média hovoří až o padesátce mrtvých. Mezi oběťmi mají být jak děti, tak učitelé, vojáci i policisté a dva teroristé.

10:08 Dva zabití teroristé
India Today tvrdí, že policisté zabili dva z údajně šesti teroristů. Na místě zasahuje armáda a ze vzduchu situaci monitorují vrtulníky.

9:36 Většina dětí byla evakuována
Pákistánská armáda uvedla, že se většinu z 500 studentů školy podařilo evakuovat. Neví se, kolik přesně jich v budově ještě zůstalo.

9:26 Dvacet mrtvých
Nejméně 20 studentů bylo zabito a 40 dalších utrpělo zranění. Zahynul i jeden člen bezpečnostních sil, informuje agentura AP.
  9:15 Počet mrtvých stoupá
Mluví se již o 15 mrtvých.

9:10 Sebevražedných atentátník
Ve škole se odpálil sebevražedný atentátník, píše The Times of India.

9:08 Čtyři mrtví
Média hovoří o čtyřech mrtvých studentech a čtyřech desítkách zraněných.

9:01 Za útokem stojí Taliban
K útoku se přihlásila organizace Tehreek-e-Taliban, pákistánská odnož tohoto radikálního hnutí. Zevnitř je slyšet střelba.

8:59 Šest teroristů
Teroristé jsou oblečeni do uniforem, proto z počátku nevzbudili pozornost. Je jich tam přinejmenším 6.

8:44 Stovky rukojmích
Teroristé drží ve škole v pákistánském Péšavaru několik stovek dětí jako rukojmí.


Jeden ze zraněných studentů Abdulláh Džamál vypověděl, že v době útoku byl ve skupině žáků osmé, deváté a desáté třídy, kterým tým pákistánských armádních lékařů právě vysvětloval pravidla první pomoci. Podle Džamála zprvu nikdo netušil, co se děje. ,,Pak jsem viděl, jak se děti kácejí na zem, plakaly a křičely. I já jsem spadl. Později jsem zjistil, že mám v noze kulku," uvedl Džamál z nemocničního lůžka. ,,Všechny děti měly střelné rány. Všechny děti krvácely," dodal.

Taliban přijal odpovědnost za akci v telefonátu médiím prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Churasáního. Jeho prohlášení se však liší od hrozivé skutečnosti: ,,Naši sebevražední atentátníci vstoupili do školy. Mají instrukce neubližovat dětem, ale zaměřit se na armádní personál," řekl Churasání s tím, že se jedná se o odvetný útok za armádní ofenzivu v Severním Vazíristánu. Tato vojenská operace namířená proti Talibanu byla zahájena v červnu.

Čtěte také:

Pomsta afghánské matky: 25 mrtvých 

Terorista v Sydney neměl náboženské pohnutky, říká policie

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.