Turisté se fotili nazí na posvátné hoře, dostali tři dny vězení
Vězení a pokuta
Čtyři západní turisté, kteří se fotografovali nazí na posvátné hoře v Malajsii, byli dnes odsouzeni ke třem dnům vězení a pokutě. Dvě dívky a dva chlapci, obvinění z nemravného chování, před soudem svou vinu přiznali. Nízký trest se obecně předpokládal. Po šesti dalších cizincích policie v souvislosti s případem stále pátrá.
Sourozenci (bratr a sestra) z Kanady, Nizozemec a Britka, všichni ve věku mezi 22 a 23 roky, se fotografovali minulý měsíc vysvlečení na nejvyšší malajsijské hoře Kinabalu. Několik dní po tomto incidentu postihlo oblast zemětřesení a zabilo na Kinabalu 18 lidí.
Místopředseda vlády státu Sabah, kde se horský velikán nachází, označil fotografující se cizince za viníky tragédie, protože svým chováním podle něj „projevili neúctu vůči posvátné hoře“. Podle vicepremiéra státu Josepha Pairina Kitingana bude k „usmíření ducha hory“ proveden speciální rituál.
Každý ze čtyř odsouzených musí zaplatit pokutu 5000 ringgitů (19 500 Kč). Po složení této částky budou propuštěni, protože tři dny si již odseděli ve vazební cele. Z Malajsie budou následně vyhoštěni.
Ve skupině, která vystoupila na vrchol Kinabalu 30. května, bylo celkem deset lidí. „Při sestupu dolů se lidé ve skupině navzájem vyzývali, aby se svlékli. Když je jejich místní průvodce upozornil, že je to nepatřičné, řekli mu, aby držel hubu a táhl,“ uvedla obžaloba. Ženy se svlékly do půl těla, muži celí. Slovní útoky na průvodce ale obvinění před soudem dnes odmítli.
Čtěte také: Fotili se nazí. Malajsie zatkla viníky zemětřesení: 4 západní turisty
Po šesti dalších cizincích malajsijská policie stále pátrá. Odsouzená čtveřice jejich jména nesdělila s tím, že je nezná. „Řekli, že je neznají plným jménem, jen pod přezdívkou,“ prohlásil nejmenovaný malajsijský policista. „Domníváme se, že jsou pořád v Sabahu,“ dodal. O pátrání byla informována pohraniční stráž. Úřady doufají, že dotyčné zadrží na některém z letišť.
Hlavní kmenový duchovní provincie Tindarama Aman Sirom Simbuna místnímu tisku před soudním jednáním řekl, že by turisté měli v souladu s místními zvyky zaplatit pokutu v podobě deseti buvolů.
„Podle místní víry je duch hory velmi rozhněván. Tato pokuta, nazývaná v jazyce původního obyvatelstva sogit, by měla být splacena v podobě deseti samců nebo samic buvola domácího,“ prohlásil.
Policejní zdroje podle listu The Guardian před vynesením rozsudku uváděly, že z verdiktů v podobných případech lze usuzovat, že by trest neměl být vysoký. „Jedná se o nepříliš významný případ. Pravděpodobně to skončí malou pokutou, bez vězeňského trestu,“ podotkl policejní zdroj. „Více se zabýváme případy pašování drog,“ dodal.