1 Svět podle Kimů

Korejská statistika: Kimové popravili za třináct let 1400 lidí

, NOVÉ

Témata:

Popravy za „zločiny proti režimu“, pod které lze ukrýt prakticky jakýkoliv čin, nejsou pro okolní svět v souvislosti s diktaturou Severní Koreje ničím novým. Překvapivý je ale počet téměř 1400 popravených za posledních třináct let. Například Spojené státy tak předčil režim téměř dvojnásobně. Ukázal to rozsáhlý výzkum jeho souseda na jihu Jižní Koreje.

Nad celkem 1358 lidmi byl vykonán rozsudek smrti v období let 2000 až 2013. Počtem poprav v Severní Koreji se zabýval výzkum Korejského institutu pro národní sjednocení, který se věnuje také stavu lidských práv v této diktatuře. Nejvíce jich bylo v roce 2009, a to kolem 160 lidí.

Diktátorský režim Severní Koreje je sice před okolním světem velmi uzavřený, ale počet popravených se výzkumníkům podařilo dát dohromady pomocí rozhovorů se stovkami přeběhlíků a dalších přímých svědků. Čísla samozřejmě nemohli spolehlivě ověřit. Tito lidé zároveň tvrdí, že jsou obyvatelé Severní Koreje často nuceni exekucím přihlížet a režim si tím udržuje jejich bezvýhradnou poslušnost.

Dokladem toho jsou také zprávy z jihokorejských médií. Například v roce 2013 bylo v několika severokorejských městech veřejně popraveno zastřelením osmdesát lidí. Některé z exekucí se uskutečnily na stadionech, aby se mohlo zúčastnit co nejvíce lidí. Informoval o tom list Korea Joongang Daily.

Nicméně samotný diktátorský režim ale počet popravených uvádí podstatně nižší. Podle lidskoprávní organizace Amnesty International nepřizná ani desetinu těch, nad kterými vynesl rozsudek smrti. Důvodem k exekuci může být pouhé sledování zakázaných filmů od jižního souseda nebo jejich šíření, dále pašování drog a takzvané zločiny proti režimu.

Počtem necelých 1400 popravených předčila diktatura Spojené státy americké téměř dvakrát. V období 2000 až 2013 bylo v USA podle amerického Informačního centra pro trest smrti popraveno 761 lidí. Přesto ale Severní Korea, co se týče exekucí, nepřekonala podle listu The Guardian Írán, Irák nebo Saúdskou Arábii.

Čtěte také:  KLDR je opět blíž ráji. Stíhačky pilotují ‚květiny nebes‘

'Matka si popravu zasloužila. Už proto, že mě porodila'

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.