1 státní maturity

Premiér: Výsledek maturit je alarmující. Ale roli plní dobře

NOVÉ

Bídný výsledek státních maturit je špatnou zprávou o znalostech českých dětí, na druhou stranu ale potvrzuje smysl tohoto typu zkoušek. Na dotaz deníku ECHO24.cz to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Studenti letos u státních maturit skončili nejhůře od jejich zavedení. Neuspěla jich téměř pětina.

„Je to alarmující výsledek pro ministerstvo školství, ale není to něco, co by bylo dramaticky překvapivé. Víme, že školství se potýká s celou řadou neduhů. Jestliže v minulých letech bylo hlavní téma škrty, tak si nemůžeme myslet, že teď dosáhneme nějakého rychlého obratu,“ prohlásil Sobotka.

Podle něj je pozitivní, že mají studenti šanci si své výsledky ještě opravit a celé maturity by tak nemusely dopadnout tak hrozivě, jak napovídají aktuální čísla. To, že část dětí neprojde u maturitní zkoušky, premiér vnímá jako důkaz kvality testů.

Plošné přijímačky na střední

„Je to určitý signál toho, že státní maturity nejsou nastaveny příliš benevolentně. To znamená, že plní svoji roli, kterou plnit mají a kvůli které se státní maturity před několika lety zavedly. Aby byly určitou laťkou, která bude udržovat úroveň středoškolského vzdělání v České republice,“ hodnotí Sobotka a dodává: „Je to špatná zpráva o tom, že nám ze základních škol na střední přichází děti, které mají horší znalosti a na středních školách se ty znalosti nedaří zlepšovat tolik, jak bychom si přáli. Dobrá zpráva ale je, že se drží držet úroveň maturit.“

Sobotka je přesvědčený, že státní maturita musí do budoucna přetrvat. A nezavrhuje ani myšlenku plošných přijímacích zkoušek na ty střední školy, které končí maturitou. Ministerstvo školství prý musí hledat kroky, kterými zvýší nároky na studenty a kvalitu vzdělávání.

Těm, kteří nebudou na školy s maturitou stačit, má stát ukázat, že se mohou lépe uplatnit s výučním listem v řemesle. „Musí tu být alternativa, aby rodiče věděli, že úspěch není zaručen jen tím, že jejich dítě získá maturitu někde na gymnáziu,“ uzavírá premiér.

Státní maturitu letos nezvládlo 18,7 procenta z těch, kteří ji vykonávali poprvé, což je nejhorší výsledek od jejího zavedení v roce 2011. Maturanti se oproti loňsku zhoršili ve všech předmětech. Vedle matematiky, z níž propadlo 24,1 procenta studentů, dopadla nejhůř němčina s více než pětinou neúspěšných.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.