Hraje se o úlevy z EET pro farmářské trhy. Teď v Senátu
Babišovo EET
Dlouhé měsíce se koaliční poslanci ve sněmovně dohadovali s opozicí o zavedení vlajkové lodi ministra financí Andreje Babiše (ANO) – elektronické evidence tržeb. Projednávání v horní komoře parlamentu bude ve středu o poznání klidnější. Už kvůli tomu, že tu reálně není možné obstruovat. Přesto existuje možnost, že by se návrh znovu vrátil do sněmovny – lidovci totiž prosazují z EET výjimku pro farmářské trhy.
Když se 10. února ukázalo, že ODS a TOP 09 ve sněmovně nevyjde jejich plán bránit schválení elektronické evidence tržeb až do voleb a koalice prosadila online pokladny porušením jednacího řádu, mluvilo se o černém dni českých podnikatelů a začaly se shánět podklady pro ústavní stížnost.
Teď jde kontroverzní novinka z pera ministerstva financí do Senátu. I tady má své odpůrce, největší v řadách senátorů ODS. Žádná velká bitva se ale očekávat nedá.
„My s tím zákonem samozřejmě nesouhlasíme, drobní podnikatelé to tady skutečně nevytrhnou. Ale ministr financí je s tou evidencí jako umanutý a my nemůžeme dělat to, co ve sněmovně. Nemůžeme tu dělat obstrukce,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera, že koaliční senátoři návrh pravděpodobně bez větších problémů prosadí.
Senát má totiž na projednání každého zákona lhůtu 30 dní. Pokud do té doby nerozhodne, zákon se automaticky bere jako přijatý a putuje k podpisu prezidenta. Lhůta běží od doby, kdy návrh dorazil ze sněmovny – a u elektronické evidence tržeb tak končí už příští týden. Jakékoliv zdržování by tak bylo zbytečné.
Zpět do sněmovny? Hrozily by obstrukce
Přesto stále existuje možnost, že se zákon znovu vrátí zpět poslancům. Lidovečtí senátoři totiž chtěli prosadit z evidence výjimku pro zemědělce, kteří své produkty prodávají na farmářských trzích. Jestliže by takovou změnu měli přidat do zákona, musela by norma zpět k poslancům. Právě proto ji odmítl podpořit třeba šéf hospodářského výboru Jan Hajda z ČSSD, který argumentoval tím, že by ve sněmovně následovaly opět půlroční obstrukce.
Hospodářský výbor se nicméně v úterý neshodl na žádném doporučení senátorům, když pro EET nehlasovala ani polovina jeho členů. Neprošel ani výše zmiňovaný pozměňovací návrh, o kterém se tak rozhodne až ve středeční diskuzi.
Čtěte také: Koalice protlačila EET silou. ‚Nedělejte z toho úplný Agrofert‘
Kritici evidence se obávají, že koaliční senátoři navrhnou se zákonem vůbec nezabývat a na žádné velké debaty tak nakonec vůbec nebude prostor. To ale odmítá předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. „Já jsem pro, abychom o tom návrhu diskutovali. I když ta diskuze v Poslanecké sněmovně byla tak široká, že už se asi těžko může objevit nějaký nový argument. Předpokládám, že si opozice řekne své a možná na tom bude chtít získat nějaké politické body. Já jsem ale pro schválení zákona a věřím, že projde,“ říká Štěch.
Proti zákonu jsou kromě ODS také Starostové a nezávislí, předseda jejich klubu Jan Horník dokonce o elektronické evidenci tržeb mluvil s lidmi v Chorvatsku, které si Andrej Babiš vzal pro svůj návrh jako vzor.
„Nevím, kam chodí Andrej Babiš nakupovat, ale já jsem měl v Chorvatsku možnost mluvit například s lidmi na tržišti a nikdo z evidence nadšený není. Byly tam i obavy ze špehování a udávání a já si myslím, že i nám to přinese více starostí než užitku,“ je přesvědčený Horník.
Více čtěte: Babiš: Neumím si představit, že online pokladny neprosadíme
EET patří mezi stěžejní zákony vlády a je klíčovým návrhem ministra Andreje Babiše, který s ním opakovaně spojil svoji politickou budoucnost. Zatímco podle kabinetu Bohuslava Sobotky má evidence omezit daňové úniky a do rozpočtu přinést miliardy korun ročně, podle pravicové opozice jde o bič na malé podnikatele a živnostníky a o další rozšíření kontroly státu.
Kvůli způsobu přijetí zákona ve sněmovně se dokonce ODS a TOP 09 plánují obrátit na Ústavní soud.