Soudružská láska jako za Brežněva. Levicoví poslanci se líbají

Soudružská láska

Soudružská láska jako za Brežněva. Levicoví poslanci se líbajíUVNITŘ VIDEO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Doby socialismu a zejména pro někoho podivný zvyk tehdejších pohlavárů líbat se na ústa připomněli ve Španělsku levicoví poslanci Pablo Iglesias a Xavier Doménech. Lídr populistického Podemosu a člen hnutí Procés Constituent se vřele políbili na ústa během jednání parlamentu, píše BBC.

Byl to moment, který zejména ve Španělsku obletěl internet. Lídr levicového Podemos Pablo Iglesias ukončil svou řeč na téma nepodpoření nové vlády Pedra Sáncheze za potlesku levicového křídla parlamentu. Gratulovat se mu jal Xavier Doménech a oba muži si v nadšení vyměnili polibek.

Iglesias pak objal a políbil i několik kolegyň, oproti předchozímu vyjádření sympatií tak nicméně neudělal před ministry z Lidové strany Španělska, ale spořádaněji v lavicích. Oba levicoví politici se již v minulosti podobně vřele i před zraky veřejnosti pozdravili, nyní to učinili v přímém přenosu. Debata s očekávaným průběhem tak přinesla nečekané pozdvižení a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Pod heslem „Beso Iglesias“ se španělským výrazem pro polibek a příjmením politika se začaly objevovat ironické reakce, které líbající se politiky nejčastěji přirovnávaly k líbajícím se komunistickým vůdcům let dávno minulých.

Porovnání se známým vášnivým polibkem Leonida Brežněva s Erichem Honeckerem z roku 1979 se tak objevily v kolážích s tím současným Iglesiase a Doménecha. V této souvislosti se objevoval i další snímek polibku Honeckera tentokrát z roku 1986 s taktéž ruským protějškem Michailem Gorbačovem.

Předseda třetí nejsilnější strany Španělska Podemos Pablo Iglesias znovu prohlásil, že nebude hlasovat pro důvěru vládě Pedra Sáncheze. S tím je v souladu i předseda lidovců a současný premiér Mariano Rajoy a Sánchez tak pravděpodobně důvěru opravdu nezíská. Sánchezovi socialisté usilují o sestavení vlády se 130 mandáty, Podemos se 69 a Partido Popular se 123 mandáty se ani v druhé volbě nechystají podpořit.

Oproti prvnímu hlasování nicméně Sánchez nepotřebuje absolutní, ale pouze prostou většinu, i tak nejspíš důvěru nezíská, protože lidovci i Podemos pravděpodobně opustí sál.

Od začátku demokratické historie Španělska po pádu Franka na konci 70. let se nestalo, aby kandidát na premiéra nezískal důvěru, i když ji například José Zapatero v roce 2008 získal až ve druhé volbě.

Čtěte také: Španělsko podle Rajoye směřuje k novým volbám. V červnu

Vláda v nedohlednu. Španělsko míří k dalším volbám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Co nám přinesla tato noc

KOMENTÁŘ

Tento článek, i když napsaný a odevzdaný editorům ve znamení tmy Velkého pátku, je publikovaný během samotné Velké noci, o půlnoci z Bílé soboty na Velikonoční ...

00:08
Otakar Foltýn: Chceš-li mír, připravuj válku. Evropané zapomněli, že svět není sluníčkové místo

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články