Turecká policie násilně obsadila sídlo kritické televize

Turecká policie násilně obsadila sídlo kritické televize 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecká policie ve středu násilně obsadila kanceláře a redakce mediální skupiny Koza-İpek provozující mj. televizní stanice Bugün TV a Kanaltürk a donutila je přestat vysílat. Zásah vyvolal masový protest, který policie potlačila vodním dělem a slzným plynem. To vše jen pár dní před nedělními parlamentními volbami.

Turecká mediální skupina Koza-İpek provozuje vedle zmíněných televizních stanic i noviny Bugün a Millet a také rádiové vysílání. Do roztržky v roce 2013 otevřeně podporovala vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Erdoğana. Nyní se však její tituly řadí mezi média kritická k Erdoğanově straně.

Televizní stanice Bugün TV a Kanaltürk nevysílaly ani ve čtvrtek.

„Nenechají mě odejít z mé kanceláře,“ řekl ve středu tiskové agentuře RT Emrah Ülker, žurnalista z televize Bugün TV, po telefonu zevnitř obležené budovy. „Vypnuli naše vysílání a teď máme pouze černou obrazovku, protože jsme otevřeni všem rozdílným politickým názorům turecké společnosti.“

Uvězněná uvnitř sídla společnosti byla i novinářka Pelin Batuová. „Každý, kdo nepodporuje vládu, je označen za teroristu. Jejich konání je naprosto protiprávní. Když jsem dnes ráno přišla do televize, těžko jsem se dostávala dovnitř, všude byl slzný plyn a spousta násilí.“

Na místě zasahovali i policejní těžkooděnci. Policisté používali pepřový sprej proti těm, kteří jim bránili v přístupu do budovy. Docházelo k četným potyčkám.

Turkish police raid opposition TV station

This is what's happening in Turkey just 4 days before general electionREAD MORE http://on.rt.com/6uuu

Posted by RT Play on 28. říjen 2015

Ankarské Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že zásah byl spojen s podezřením na financování terorismu a teroristickou propagandu.

Mediální skupina je údajně napojena na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který je silným kritikem prezidenta Recepa Erdoğana. Právě ve středu byl Gülen tureckým ministerstvem vnitra zařazena na seznam nejhledanějších teroristů Turecka, jak informoval turecký deník Sabah. Klerik pobývá v dobrovolném exilu v USA.

Do doby, než se vyšetří její údajné napojení na Gülena, má být firma Koza-İpek Holding řízena správcem.

Mluvčí šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové zdůraznila důležitost právního státu a svobody médií. „Očekáváme, že nadcházející volby budou v souladu s mezinárodními a demokratickými standardy,“ prohlásila Catherine Ray.

K zachování svobody projevu, shromažďování a přístupu k médiím a informacím vyzvalo i americké ministerstvo zahraničí.

Vzhledem k diplomatickým vztahům jak EU tak USA s Tureckem a k okolnostem uprchlické krize a války v Sýrii se dá ale očekávat, že oba aktéři zůstanou u podobných prohlášení a s prezidentem Erdoğanem a jeho vládou budou dál udržovat diplomatické styky. Jeho strana AKP je favoritem na vítězství v listopadových volbách a usiluje o znovuzískání parlamentní většiny, o kterou přišla v červnových volbách.

Už v úterý převzaly úřady kontrolu nad 22 společnostmi, které byly ve vlastnictví Koza-İpek, informovala tisková agentura Reuters.

Čtěte také: Boje v kurdském městě znemožnily matce pohřbít dceru

Čtěte také: Turecko bombardovalo na 13 místech kurdské separatisty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články