Reklama s vypraným černochem není rasistická, brání se výrobce
sporná reklama
Přímo transoceánské spory vyvolala čínská reklama, ve které se černoch po vyprání změní ve vymydleného Asiata. Výrobce prášku se nyní brání nařčením z rasismu tvrzením, že zahraniční média jsou přecitlivělá.
„Nechtěli jsme nic jiného, než podpořit náš výrobek. Cizí média jsou možná příliš nedůtklivá,“ uvedl mluvčí podniku Shanghai Leishang v listu Global Times.
Reklama na nový prací prášek ukazuje mladého černocha se šmouhami a skvrnami od barev na tváři i na tričku. Jeho čínská přítelkyně mu svůdně vloží tabletu do úst a pak jej po hlavě vhodí do pračky, z níž po pracím cyklu vyleze Číňan v bělostné košili, a to k bezbřehému nadšení mladé hospodyňky.
Reklama se na čínském internetu stala velice populární a začala se lavinovitě šířit, vyvolala pobouření na amerických serverech, upozorňujících na předsudky a nevkusnou diskriminaci černochů v Číně. Sporů si povšimla i významná média. Podle Global Times je ale čínská reklama plagiátem italského vzoru.
Ačkoliv reklama v samé Číně po svém rozběhnutí na počátku roku nevyvolala žádné kontroverze, nyní i někteří čínští uživatelé sociální sítě Weibo vyjadřují „rozpaky“, poznamenala agentura AFP.
Připomněla, že Čína tradičně dává přednost mužům a ženám bílé pleti, odpovídající zažitým představám krásy. K odmítání černochů přispívá i nedostatek etnické rozmanitosti v médiích, přestože rostoucí obchod s Afrikou vedl k většímu počtu Afričanů v samé Číně.
Čtěte také: Nejrasističtější reklama? Číňanka ‚vypere‘ černocha, z pračky vyleze Asiat
Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo zde.