Hazard zůstane zdaněn dvěma sazbami, ministerstvo financí může blokovat weby
problematický zákon
Senátoři schválili dva dlouho diskutované návrhy zákonů. Na jejich základě bude zdanění hazardu v Česku i nadále podléhat dvěma sazbám, změní se pouze sazba u hracích automatů. Se schválením se potkala i přísnější regulace hazardu. Ministerstvo financí tak bude mít možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem.
Zdanění hazardu bude v Česku nadále podléhat dvěma sazbám. Změní se pouze sazba u hracích automatů. Senát to podle očekávání schválil bez úprav. Zákon nyní dostane k podpisu prezident. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu tak jako dosud sazba 23 procent. Tento návrh kopíruje stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.
Vláda původně navrhovala tři daňové sazby na hazard, její plány ale zmařila sněmovna. Ministerstvo financí neuspělo u poslanců s námitkou, že jejich verze připraví stát ročně o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun. Nová úprava má spolu se zákonem o regulaci hazardu nahradit dosavadní loterijní zákon z roku 1990 a v účinnost má vstoupit od příštího roku.
Senát dále schválil přísnější regulaci hazardu a to beze změn. Ministerstvu financí tak ponechal možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem a to navzdory snahám řady senátorů tuto možnost zrušit nebo alespoň omezit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) námitky, že jeho úřad novou pravomocí kvůli jeho obecné formulaci dostane možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil za liché. „Skutečně se nejedná o cenzuru internetu,“ prohlásil.
Zákon, který nyní posoudí prezident, uloží povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístupu na internetové stránky, které Babišovo ministerstvo bude mít na seznamu nepovolených internetových her.
Zákon, který nyní posoudí prezident, uloží povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístupu na internetové stránky, které Babišovo ministerstvo bude mít na seznamu nepovolených internetových her. Ministr připomenul, že takovéto opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států Evropské unie. Bez něj by se podle Babiše zákon stal bezzubým, neboť každá druhá sázka na internetu je nelegální.
„V případě, že by nebyly upraveny efektivní nástroje pro blokování nelegálních internetových provozovatelů, tak by mohl poklesnout výnos daně z hazardních her až o 700 milionů korun ročně,“ varoval ministr.
Protinávrhy neprošly
Zejména ODS přesto chtěla tuto pravomoc ministerstvu odebrat, Libor Michálek (za Piráty) ji chtěl delegovat na soudy. To ale ministerstvo odmítlo kvůli zdlouhavosti procesu. Na soudy by se mohli obrátit poskytovatelé internetových služeb.
Jitka Seitlová (za SZ) se neprosadila s návrhem, aby nebylo nutné blokovat jednotlivé stránky, ale celé internetové domény. Podle zástupců poskytovatelů internetu by to pro ně bylo levnější kvůli menší technické náročnosti. V opačném případě by prý poskytovatelé museli promítnout až miliardové náklady do cen pro koncové uživatele.
Norma má zavést také opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren, kontrolovat je a vymáhat sankce.