Senát hlasuje o blokování internetu. Ohrozí svobodu a bude stát miliardy

BOJ S HAZARDEM, NEBO CENZURA?

Senát hlasuje o blokování internetu. Ohrozí svobodu a bude stát miliardyNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Senát ve čtvrtek rozhodne o kritizovaném zákonu o hazardních hrách, který může nepřímo ovlivnit každého z nás, a to kvůli paragrafu o blokaci webů. Toho se bojí především provozovatelé internetu, podle nichž se jedná o nebezpečný precedent, který navíc může stát miliardy. Kritizuje ho ale také opozice, podle které může blokace internetu ohrozit svobodu, problém hazardu ale stejně neřeší. Podle šéfa senátního klubu TOP 09 Jana Horníka návrh vůbec nepočítá s aplikacemi na chytré mobilní telefony nebo tablety. Zákon, který umožňuje cenzuru internetu, ale přes Senát s největší pravděpodobností projde.

V zákoně, který má regulovat hazard, vadí především pasáž, která ministerstvu financí umožní blokaci ilegálních hazardních webů. Sporný paragraf 82 totiž nařizuje poskytovatelům internetu na našem území zamezit uživatelům v přístupu k vybraným nepovoleným internetovým hrám. Co se octne na seznamu nepovolených internetových her je přitom v rukou ministerstva financí. „Seznam bude sestavován na základě rozhodnutí ministerstva financí. Nebude tedy existovat kvalitní veřejná kontrola sestavování,“ uvedl pro server ECHO24.cz výkonný ředitel CZ.NIC, který spravuje českou doménu, Ondřej Filip, podle kterého je problémový ještě paragraf 84. 

Pokud by zákon i s dotyčným paragrafem prošel, hrozí navíc, že podobnou regulaci budou chtít i další ministerstva v dalších odvětvích. „Tento zákon může zapůsobit jako precedent. Jeho přijetí může povzbudit další ministerstva či úřady, které dohlížejí na nějaký jiný negativní společenský jev, k předložení zákona s obdobnými paragrafy. A to už pochopitelně může velmi negativně ovlivnit naše svobody,“ myslí si Filip.

Za pravdu mu dává i předseda senátního klubu TOP 09 Jan Horník. „Je to takové pootevření dveří, kam strčíte tu nohu. Ostatní ministerstva si pak řeknou, že se to vyzkoušelo na hazardu a že se to udělá stejně i jinde. Bojíme se blokace a nesvobody, kterou by to mohlo přinést. Internet je svobodné médium a musí zůstat svobodný,“ uvedl pro server ECHO24.cz.

„Nevzdělaní“ úřednici ministerstva financí

Opoziční senátoři proto pro zákon hlasovat nebudou, pokud v něm zůstane blokace internetu v nezměněné podobě. „V tom znění, ve kterém to přišlo z poslanecké sněmovny, to nepodpoříme. Jednoznačně bychom podpořili vše, co v tom zákoně je včetně blokace účtů, ale blokaci internetu ne,“ uvedl Horník, který ale jinak zákon považuje za dobrý.

„Není to o tom, že bychom nechtěli podpořit celý ten zákon. Jednoznačně chceme, ale nechápeme, když se to takovou dobu válelo ve sněmovně, že to nakonec přijde s takovými nedostatky a zejména s omezením internetu,“ řekl Horník, podle kterého je ministerstvo financí nedůvěryhodný předkladatel. „Dospěli jsme k názoru, že o tom nic neví. Ke všemu nám ještě říkali naprosté nepravdy, které jsme jim na místě vyvrátili,“ uvedl senátor za TOP 09. To, že úředníci na ministerstvu financí nejsou v problematice zběhlí, si myslí i Filip. Nelze podle něj vyloučit určité přehmaty.

Čtěte také: Hrací automat není myslící bytost

Ministerstvo financí argumentuje tím, že opatření o blokaci má ve svých zákonech 18 z 27 členských států Evropské unie. Většina z nich ale umožňuje blokaci jen na základě rozhodnutí soudu. Pokud by o zablokování soudu rozhodoval soud i v České republice (ČR), například senátoři ODS by byli spokojení. „Klíčová je cenzura internetu. My podpoříme ten pozměňovací návrh, který jsme sami navrhovali, aby tu blokaci musel dělat soud a nikoli úředník ministerstva. Ale pokud ten pozměňovací návrh neprojde, tak budeme proti,“ uvedl pro server ECHO24.cz šéf senátního klubu ODS Jaroslav Kubera.

Nevyřešené tablety a mobilní telefony

Podle Filipa by zapojení soudu bylo lepším řešením, internet by ale podle něj neměl být blokován žádným způsobem. „Nevidíme důvod proč zavádět cenzuru kvůli tak okrajovému jevu, jako je on-line sázení u zahraničních společností,“ uvedl. Navíc by podle Filipa byla ČR unikátem a přiblížila by se zemím s omezenou svobodu, jako je třeba Čína nebo Kuba, kde je blokace internetu v nějaké formě běžná. 

Blokování internetu navíc ani nepovede ke skutečné regulaci. Zákon totiž podle všeho vůbec neřeší mobilní telefony nebo tablety a není ani jasné, jakým způsobem by mělo probíhat blokování stránek. „Technologicky se bavíme o něčem, co už je dnes zastaralé. Například na telefonech nebo tabletech si člověk i tak stáhne aplikaci a bude moct hrát, jak bude chtít,“ říká Horník.

Podle Filipa lze libovolný způsob blokování obejít. „I méně zkušení uživatelé dokáží nakonfigurovat tzv. VPN – neboli šifrovaný tunel, který znemožňuje obejít lokální filtrování. Ale hráči k tomu ani nebudou nuceni, protože zákon zcela pomíjí sázení pomocí mobilních aplikací,“ vysvětlil.

Blokování by navíc mohlo stát provozovatele internetu velké peníze, což by se mohlo ve finále promítnout i do konečné ceny pro spotřebitele. Zákon totiž podle Filipa hovoří o blokování jednotlivých stránek, což by mělo probíhat na úrovni URL. „Tento způsob je technicky nesmírně náročný a zástupci poskytovatelů hovoří o miliardách korun nutných investic,“ říká Filip.

Čistý průchod senátem

V senátu zákon ale s největší pravděpodobností projde. Většinu v horní komoře totiž drží senátoři ČSSD a KDU-ČSL, kteří budou podle šéfů jejich poslaneckých klubů hlasovat většinou pro zákon.

„Uvidíme. Po včerejším jednání klubu bude asi většina senátorů KDU-ČSL pro,“ uvedl pro server ECHO24 šéf senátního klubu lidovců Petr Šilar. Hlasovat by pro zákon měli podle předsedy senátního klubu ČSSD Petra Vícha i jeho senátoři. „Většinově předpokládám podporu,“ uvedl Vícha. Podporu lze navíc očekávat i od senátorů z vládního hnutí ANO. Zákon totiž předkládá ministerstvo financí ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Filip z CZ.NIC je zároveň iniciátorem iniciativy Přichází cenzor, která chce proti zákonu, potažmo blokaci internetu, bojovat. Přidala se k ní řada organizací a společností, například internetový vyhledávač Seznam.cz, Český telekomunikační úřad, společnost Avast nebo Sdružení pro internetový rozvoj. Zástupci iniciativy přišli svůj názor ve středu vyjádřit před senát, zákon se měl totiž původně projednávat o den dříve. V případě, že by zákon prošel, by iniciativa chtěla přesvědčit senátory k podání ústavní stížnosti.

Čtěte také: Nový zákon o hazardu umožňuje blokovat weby. Opozice mluví o cenzuře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články