1 Zákon o státní službě problém byrokracie nevyřešil

Úředníci zapouštějí kořeny

Témata:

Zákon o státní službě se široké veřejnosti prezentoval jako klíčový nástroj pro zajištění kvalitního výkonu a odpolitizování státní správy. Na jeho přijetí důrazně tlačil i Brusel. Tyto přísliby vzbuzovaly mnohá pozitivní očekávání. Výsledkem je však vznik uzavřené komunity státních úředníků, mezi které jen těžko pronikají další schopní a iniciativní lidé zvenku.

Více úředníků, dražší správa

Na vině jsou často formálně vedená či dokonce zmanipulovaná výběrová řízení. Odborné pozice obsadili  zástupci politických stran. Počet úřednických míst (takže i výdaje na platy ze státního rozpočtu) vzrostl, ale legislativa se nezjednodušila a nikdo neprovedl revizi kompetencí úřadů, takže státní správa se prodražuje a efektivita nadále klesá. A snaha regulovat další a další oblasti přijímáním stále nových zákonů (mnohdy ukvapeně a bez větší společenské diskuze) vede k další potřebě najímat úředníky, kteří budou kontrolovat množící se povinnosti a udílet za ně sankce.

Formálně a loajálně

Nejhorším důsledkem služebního zákona pro občany je ale způsob výběru vysokých úředníků na manažerské posty. Do pozic po nabytí účinnosti zákona často bezpečně zasedli ti, kteří v nich již seděli, případně je nahradili zástupci plně loajální ke stranám současné vládní koalice. Vše samozřejmě zaštítilo formální výběrové řízení, mnohdy bez účasti jiných kandidátů.

Stát zcela rezignoval na hledání lidí s manažerskými schopnostmi, na budování skutečně profesionální státní správy. Vzhledem k neodvolatelnosti úředníků tak byl založen problém, který bude jen těžko řešitelný. Kvalitní a nezávislý výkon státní správy je zájmem nás všech. A měl by být i zájmem politiků. S nekvalitní státní správou a bez dobrých manažerů a nestranných úředníků bude jakákoli příští vláda jen těžko  realizovat to, co voličům slíbí ve volbách.

Všechny Newslettery ve formátu PDF najdete zde na webu Pravého břehu.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.