Finanční úřady postihují seniory, kteří chtěli slevu
SENIOŘI
Finanční úřady začaly postihovat penzisty, kteří si loni třeba na jeden den účelově přerušili vyplácení důchodů, aby mohli uplatnit slevu na dani ve výši bezmála 25 tisíc korun. Pracující důchodci teď budou muset daň doplatit a ještě uhradit úrok z prodlení nebo penále.
Například Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj zatím zachytil více než sto přiznání, u nichž úředníci mají pochybnost o tom, že byla sleva na dani uplatněna v souladu se zákonem. „Toto číslo nemusí být konečné, dá se naopak předpokládat, že naše územní pracoviště budou postupně zjišťovat další podobné případy,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí moravskoslezského finančního úřadu Petra Homolová.
U části „podezřelých“ daňových přiznání už úředníci konstatovali, že byla sleva uplatněna neoprávněně. V takových případech penzistovi vyměřili platební výměr s termínem, do kdy musí daň a případné další poplatky uhradit.
Víc než 20 tisíc přerušených důchodů
Podobná situace je i na dalších finančních úřadech. Přesné číslo, u kolika penzistů v celé republice budou požadovat doplacení daně, ale bude známo až za několik měsíců.
„Vzhledem k tomu, že ne všechna daňová přiznání jsou k dnešnímu dni kompletně v systému zpracována a také vzhledem k tomu, že ne všichni poplatníci podali přiznání do 1. dubna, ale mohou je podat prostřednictvím daňového poradce až do 1. července, budeme mít požadovaná data k dispozici až koncem srpna nebo začátkem září,“ uvedla na dotaz ECHO24.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.
„Nicméně předpokládáme, že většina starobních důchodců, která si slevu na poplatníka v daňovém přiznání uplatnila, tak učinila oprávněně a v souladu se zákonem,“ dodala Petlachová.
Česká správa sociálního zabezpečení na přelomu let 2012 a 2013 dostala více než 20 tisíc žádostí o pozastavení výplaty starobního důchodu – naprostá většina jen na první den roku. Chtěli se tak vyhnout tomu, že na slevu na dani neměli nárok ti pracující penzisté, co od 1. ledna 2013 pobírali starobní důchod.
Kalouskovo varování
„Účelové obejití zákona s sebou nese rizika. Vyměřené penále nebude prominuto,“ varoval před rokem penzisty tehdejší ministr finanční Miroslav Kalousek (TOP 09), podle něhož si zrušením daňového zvýhodnění důchodců polepší státní rozpočet o několik miliard korun. Ministerstvo financí pod novým vedením tvrdí, že bude dodržování zákona vyžadovat.
„Stále platí, že Finanční správa bude jako v jiných případech postupovat v souladu s platnými zákony a posuzovat individuálně případ od případu s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ uvedla pro ECHO24.cz Veronika Lukášová z tiskového oddělení.
Kalousek: „Účelové obejití zákona s sebou nese rizika. Vyměřené penále nebude prominuto.“
Předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes sdělil, že doporučoval pracujícím důchodcům, aby se zaplacení daně nevyhýbali. Kolik penzistů poslechlo, ale není známo. Na finančních úřadech pravděpodobně leží tisíce daňových přiznání seniorů se slevou na dani.
K Ústavnímu soudu se dokonce loni v červenci obrátila skupina tehdy opozičních senátorů, kteří si na zrušení daňového zvýhodnění pracujících seniorů stěžovala. Soud o podání dosud nerozhodl.
„Podle našeho názoru to je jednoznačná diskriminace penzistů z důvodu věku,“ uvedl pro ECHO24.cz předseda Rady seniorů Pernes, který také měsíčně přichází o několik tisíc korun.
Koalice slevu na dani obnoví
Na konci loňského roku požádalo o jednodenní přerušení důchodů už jen necelých pět tisíc penzistů. Kolik z nich nakonec bude žádat o nižší daně se ale zase ukáže až příští rok, kdy se budou podávat daňová přiznání za letošek.
Ačkoli úsporný plán se zrušením daňového zvýhodnění pracujících seniorů měl platit tři roky, současná koalice chce tento termín o jeden rok zkrátit. Od ledna už by zase mělo být vše při starém.
„V souladu s programovým prohlášením vlády navrhneme obnovení slevy na dani pro pracující důchodce,“ potvrdila pro ECHO24.cz Veronika Lukášová z tikového oddělení ministerstva financí.