Ubohost a apatie sovětských vojáků. Unikátní snímky z odchodu

25 let od odchodu sovětských vojsk

Ubohost a apatie sovětských vojáků. Unikátní snímky z odchoduROZSÁHLÁ FOTOGALERIE
Odchod posledních sovětských vojsk ze Slovenska byl slavnostně ukončen 22. 12. 1990 malou vojenskou přehlídkou v Rožňavě. Sovětští vojáci předali v igelitových taškách s vyobrazením Kremlu dárky pro představitele města. Foto: Foto: Dana Kyndrová
24
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Od odchodu posledních sovětských vojsk z tehdejšího Československa uplynulo 25 let. Sovětský svaz tak ukončil třiadvacet let trvající okupaci. Odchod vojáků na přelomu let 1990 a 1991 zdokumentovala fotografka Dana Kyndrová. Dobové snímky jsou k vidění v rámci výstavy S nimi a bez nich… v pražské Leica Gallery. Exhibice rozšířená o fotografie ze stejných míst s odstupem čtvrtstoletí potrvá do začátku září.

21. června 1991 odjel z našeho území poslední vojenský železniční transport, o šest dní později ho opustil i poslední sovětský voják. Výstava dokumentární fotografky Dany Kyndrové přibližuje zejména atmosféru, která panovala v sovětských kasárnách. Ta pro autorku představovala předzvěst rozpadu sovětského impéria, který mohla zvěčnit čočkou fotoaparátu.

„Ubohost a apatie řadových vojáků uprostřed omšelých agitačních komunistických kulis tak nejen symbolizuje začínající agónii totalitního systému, ale zároveň budí soucit s prostým člověkem, který často bývá jen loutkou velkých politických her,“ stojí v popisu výstavy.

Ukončení tzv. dočasného pobytu sovětských vojsk na území tehdejšího Československa se fotografka věnovala na přelomu devadesátých let několik měsíců. Jde o nejznámější projekt autorky. Druhá část výstavy představuje fotografie pořízené po čtvrtstoletí koncem roku 2015 na stejných místech především v oblasti Ralska a Milovic.

75 tisíc vojáků i raketová brigáda

Po vpádu spojeneckých vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do tehdejšího Československa došlo k podepsání smlouvy o dočasném pobytu Střední skupiny sovětských vojsk. Na našem území se tehdy usadilo zhruba 75 tisíc vojáků, vyzbrojených těžkou technikou i letectvem.

Během osmdesátých let v Československu podle historika Ivo Pejčocha sídlila také raketová brigáda se střelami středního doletu. Vojska si na našem území budovala celá sídliště, vlastní školy i obchody. V důsledku „bezohledného a protiprávního“ chování okupantů zemřely podle Pejčocha čtyři stovky lidí, nemluvě o ekonomických ztrátách, ekologických škodách a zasazení morální rány tehdejší společnosti.

Dana Kyndrová (* 1955) se věnuje černobílé humanistické fotografii. Na svém kontě má více než 80 autorských výstav doma i v zahraničí a je držitelkou řady prestižních ocenění – mimo jiné byla osmkrát oceněna v soutěži Czech Press Photo. K fotografování se dostala ve svých 18 letech v roce 1973 během pobytu v západoafrickém státě Togo. Svůj zatím nejznámější projekt vytvořila na začátku devadesátých let, kdy zdokumentovala odchod sovětských vojsk z Československa. Známé jsou i její výstavy fotografií na téma Žena nebo Podkarpatská Rus. Čtyřicet let soustavného sledování ruského národa vyústilo v rozsáhlou fotografickou publikaci Rusové… jejich ikony a touhy, vydané při příležitosti výstavy na Staroměstské radnici v roce 2015.

Čtěte také: ‚Rusové věří, že spasí svět. Putin s nimi umí pracovat‘

Rusko jaké je. Unikátní snímky

Nejlepší fotky od konce války po rok 1989

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články