2 Terorismus v Paříži

Střelec z Paříže měl v autě korán. Útok ovlivní volby, zní ze všech stran

, SLEDUJEME ON-LINE

Témata: ,

Francouzská policie po útoku v Paříži posiluje ostrahu na nedělní volby. Řada politiků rovněž oznámila obavy z toho, že celý incident by mohl do konečných výsledků hlasování promluvit. Podle franouzského premiéra Bernarda Cazeneuva může z celé situace vytěžit zejména nacionalistka Marine Le Penová či konzervativec Françoise Fillon. Vyšetřovatelé mezitím oznámili, že poblíž těla střelce Karima Cheurfiho byl nalezen korán a také ručně psaná poznámka na obranu teroristů z Islámského státu.

Strůjcem útoku v Paříži, při němž zabil pachatel policistu a dva další zranil, byl podle médií 39letý Francouz. Policie jej již vyšetřovala v souvislosti s terorismem, uvedla agentura AFP. Při útoku, k němuž došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, byla lehce zraněna kolemjdoucí zahraniční turistka.

Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na policejní hlídku a následně byl zabit. Policie zatím stále zjišťuje, zda měl komplice, a provádí razie v Paříži a okolí. Útok vyšetřuje protiteroristické oddělení pařížské prokuratury.

Sledujeme online:

13:55 Střelec Karim Cheurfi měl v autě korán
Poblíž těla útočníka se vedle koránu našla také rukou psaná poznámka na obranu teroristické organizace Islámský stát. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

13:50 Zaorálek: Střelba v Paříži může ovlivnit volby
„Mohu jenom vyjádřit upřímnou soustrast Francii. Zase jsou tam mrtví, zase jsou tam zranění. Je to klasický teroristický útok, jak ho známe, i s tím pozadím, jaké už známe,“ uvedl Lubomír Zaorálek. Podle něj je možné, že se to ve výsledku hlasování projeví. „Nemohu ani vyloučit, že to ovlivní volby. To je, bohužel, také pravda, ale asi nejsme schopni s tím mnoho dělat,“ prohlásil.

13:05 Trump: Útok v Paříži bude mít obří dopad na volby
Podle prezidenta USA Donalda Trumpa přihraje útok hlasy kandidátům, kteří prosazují tvrdý postup proti terorismu a migraci. „Další teroristický útok v Paříži. Lid Francie už toho o moc více nesnese. Na prezidentské volby to bude mít obří dopad,“ napsal Trump na Twitteru.

11:57 Fillon: Je potřeba posílit bezpečnost, a to na mezinárodní úrovni
Fillon vyzdvihl potřebu posílit finančně a materiálně prostředky bezpečnostních složek a rovněž bojovat proti mezinárodnímu terorismu a islamismu. Při tom je podle něj žádoucí spolupracovat i například s Ruskem nebo Íránem.

11:54 Le Penová: Policejní oběť útoku je dalším z mučedníků terorismu
„Válka, která je proti nám vedena, je nemilosrdná a neúprosná. Každý chápe, že ji nemůžeme prohrát,“ řekla Le Penová. Tento boj je podle ní veden s cílem podřídit zemi totalitní ideologii. „Jména těchto nových obětí se zařazují na dlouhý seznam mučedníků terorismu,“ dodala prezidentská kandidátka. Zároveň vyzvala současnou vládu, kterou soustavně obviňuje z nedostatku aktivity k zajištění bezpečnosti, k okamžitému vyhoštění migrantů s plným trestním rejstříkem.

11:49 Macron: teroristé chtějí ohrozit volby
Teroristé chtějí narušit hlasování v nadcházejících prezidentských volbách a jejich cílem je rozsévat strach. Uvedl to centrista Emmanuel Macron, který je favoritem voleb. Zkritizoval také plán svých oponentů o odebírání občanství osobám odsouzeným k terorismu.​​​​​, který označil za neúčinný.

10:39 Podle islamistické agentury Amak byl útočník islamista s pseudonymem Abu Yussef al-Belgiki
Islámský stát prohlásil, že jde o jejich bojovníka z Belgie. Belgická prokuratura ale odmítla, že šlo o Belgičana. „Al-Belgiki znamená Belgičan, ale to je velice široký pojem,“ uvedl mluvčí belgické federální prokuratury. Podle něj neexistuje žádný důkaz, že útočník byl z Belgie.

10: 36 Podezřelý z útoku se sám nahlásil v Antverpách, uvedl policejní tiskový mluvčí Brandet
Mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet uvedl v rozhlase, že policie pátrá v souvislosti se čtvrtečním útokem v centru Paříže po druhém podezřelém, kterého identifikovaly belgické bezpečnostní složky a vyrozuměly o tom francouzské úřady. Brandet následně agentuře AFP řekl, že hledaný muž se sám přihlásil na komisařství v Antverpách na severu Belgie. O této skutečnosti informovala také agentura Belga.

10:31 Policie prohledávala kvůli útoku byt Karima Cheurfiho v Chelles, píše AP
Policisté prohledávali v souvislosti s útokem byt devatatřicetiletého Karima Cheurfiho. List Le Parisien informoval, že Cheurfi byl v roce 2001 odsouzen za útok na policistu. Policejní zdroje také uvedly, že dotyčný byl letos v únoru zadržen kvůli podezření, že vyhrožoval policistům zabitím, kvůli nedostatku důkazů byl ale propuštěn.

10:23 Francouzská policie vzala do vazby tři lidi, kteří byli k útočníkovi blízcí
Francouzská policie vyšetřuje tři osoby, které patřily do útočníkova blízkého okolí. S odvoláním na nejmenované zdroje z francouzské justice to uvedla místní média.

9:23 Francouzská policie pátrá po druhém podezřelém z útoku
Francouzská policie pátrá v souvislosti se čtvrtečním útokem v centru Paříže po druhém podezřelém. Oznámil to v rozhlasovém rozhovoru mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet. Druhého muže identifikovaly belgické bezpečnostní složky a vyrozuměly o tom francouzské úřady.

8:35 Prezidentští kandidáti ve Francii přerušili kvůli útoku své kampaně
Kvůli teroristickému útoku, který se stal ve čtvrtek v Paříži, zrušili kandidáti na francouzského prezidenta své mítinky v závěru kampaně, naplánované na dnešek. Nejvíce sledovaní favorité, kteří se ve čtvrtek večer sešli v poslední televizní debatě, chtějí před nedělním prvním kolem voleb zaměřit svou pozornost na bezpečnost.

8:00 Zasedá bezpečnostní rada
Spekuluje se také o dopadech, které bude mít útok na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu.

6:30 Noc plná vyšetřování
K útoku došlo krátce před 21 hodinou asi uprostřed Champs-Elysées, vůz zastavil na světelné křižovatce vedle policejního auta. Útočník vystoupil a zahájil střelbu kalašnikovem. Jeden policista z policejní prefektury byl zraněn smrtelně, dva vážně. Útočník se dal na útěk, jiní dva policisté opětovali palbu a při útočníka zastřelili. Zraněna byla také jedna turistka. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Nadále probíhá vyšetřování, policie útočníka identifikovala jako 39letého Francouze. Ten byl již v minulosti sledován kvůli terorismu.

Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policisté prohledali byl 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti městečka Chelles na východním předměstí Paříže. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu. Teroristická organizace Islámský stát (IS) vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník, jehož pseudonym naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgické úřady však o možném podezřelém nemají podle AP žádné informace.

Britský deník Daily Mail zveřejnil fotografii útočníka.

IS se v minulosti přihlásil i k dalším útokům na území Francie. Prezident François Hollande prohlásil, že okolnosti útoku ukazují na teroristický čin a dnes se sejde se šéfy silových ministerstev k bezpečnostní poradě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Francie podle něho zajistí nejpřísnější bezpečností opatření v souvislosti s nedělními volbami. Někteří kandidáti včetně konzervativce Françoise Fillona se rozhodli zrušit své mítinky plánované na dnešní poslední den kampaně.

Čtěte také: Útok na třídě Champs-Elysées. Jeden policista byl zastřelen, další zraněni

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.