Udavačský web zafungoval. Kontroly EET začaly
Kontrola vybraných podniků
Finanční i celní správa už začaly kontrolovat, zda podnikatelé dodržují zákon o evidenci tržeb (EET). Po více než měsíci fungování systému mají úřady dostatek podkladů, aby vybrané podniky zkontrolovaly. Už teď jsou podle Finanční správy vytipované provozovny, kde se krátí tržby. Pomohlo tomu také hlášení lidí z udavačského webu, o němž jako první informoval server Echo24.
„Ano, začali jsme provádět kontroly i v terénu. Z dosavadních analýz a šetření v terénu postupně získáváme informace i o závažnějších zjištěních, která aktuálně řešíme,“ uvedla pro server Echo24 Martina Kaňková z celní správy.
Kontroly nejčastěji probíhají formou kontrolního nákupu. Většinou pár kontrolorů přijde do restaurace či hospody, objedná si a čeká, zda dostane účtenku se všemi náležitostmi. Vedle nezasílání údajů a nevystavení účtenky kontrolují také neumístění informačního oznámení. Podnikatel totiž musí mít vyvěšenou ceduli s informací, že eviduje a v jakém režimu.
První kontrolu má za sebou například Jaromír Šorf, který provozuje restauraci v Břeclavi. „Objednali meníčka, zkontrolovali účtenku, zeptali se na dodavatele systému,“ popsal průběh kontroly Šorf, podle kterého se jednalo spíše o mapující kontrolu, zda EET funguje.
„Spíš mapují terén a kontrolují, jak to kde funguje. Prý byli překvapeni, že u nás je naprosto vše v pořádku. Dosud prý měl snad každý kontrolovaný nějaký problém,“ dodal.
Pomohlo i udávání
Po přibližně čtyřiceti dnech fungování evidence, do které se v první fázi zapojili podnikatelé z pohostinství, už Finanční správa podle její tiskové mluvčí Petry Petlachové odhalila podniky, které zákon nedodržují. „Již nyní má Finanční správa vytipovány provozovny, které vykazují znaky krácení tržeb,“ uvedla pro deník Echo24 Petlachová.
Pomohly tomu také udavačské nástroje, které měla Finanční správa k dispozici. Současně se spuštěním evidence se totiž také spustil udavačský web, kde mohli lidé anonymně nahlásit provozy, v nichž jim nevydali účtenku. „Analýza došlých dat a sběr podnětů umožňují efektivně a cíleně provádět kontroly přímo v provozovnách. Od prvního dne jsou zasílaná data analyzována a probíhá vytipovávání provozoven,“ dodala Petlachová.
Babiš udavačský web nařídil minulý týden zrušit, protože o jeho existenci prý nevěděl. Další možností, kterou podnikatelé nevědomě mohou podnik nahlásit, je funkce ověření účtenky. Ta dává zákazníkovi možnost zkontrolovat, že podnikatel data o tržbě Finanční správě zaslal. Zaslaná data přitom správa také využívá ke kontrole. Někteří podnikatelé si přitom stěžovali, že na portálu Finanční správy se jim nezobrazují všechny tržby nebo se zobrazují duplicitně, ačkoli v pokladně mají vše v pořádku.
Podnikatelům hrozí až půlmilionová pokuta v případě, že nezašle údaje o evidované tržbě správci daně, nebo nevystaví účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne. Menší pokuta do 50 tisíc hrozí, pokud podnikatel neumístí informační oznámení nebo pokud nezajistí, že nedojde ke zneužití autentizačních údajů nebo certifikace pro evidenci tržeb.