‚Medvědí služba pro EU.‘ Barroso naštval Francouze novou funkcí
Z politika bankéř
Bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso pobouřil Francouze tím, že přijal nabídku stanout do čela mezinárodní divize americké investiční banky Goldman Sachs. Francouzská vláda ve čtvrtek někdejšího politika vyzvala, aby do funkce nenastupoval kvůli střetu zájmů. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir dokonce označil Barrosův krok za „skandální“.
Barrosovo rozhodnutí podle Désira vyvolává otázky ohledně střetu zájmů a potřebu tato pravidla zpřísnit. „Z Barrosovy strany jde o chybu a nejhorší medvědí službu, jakou může předseda Evropské komise udělat evropskému projektu ve chvíli, kdy tento projekt potřebuje podporu a posílení,“ citovala agentura Reuters z Désirova vystoupení ve francouzském parlamentu.
Barroso se nechal najmout 20 měsíců po odchodu z funkce šéfa komise, tedy krátce po uplynutí 18měsíční „ochlazovací“ lhůty, během níž musí bývalí komisaři žádat kvůli střetu zájmů o schválení nového zaměstnání. „Předseda Evropské komise by měl zůstat nad tlaky soukromých zájmů. Omezení možnosti přejít do soukromé firmy by se mělo prodloužit,“ řekl Désir.
Čtěte také: Orbán volá po reformě: Unie už nás nesmí opomíjet
Barrosovo jmenování do funkce v bance Goldman Sachs kritizoval i francouzský eurokomisař pro hospodářství a měnu Pierre Moscovici. Podle něj tím utrpí pověst komise v době, kdy je v souvislosti s odchodem Británie z EU pod silným tlakem. „Když veřejná osoba opouští veřejný život a jde do soukromého sektoru, musí také myslet na image, jaký to vytváří,“ řekl Moscovici v rozhlasové stanici Europe 1. „Mohu vás ujistit, že já do Goldman Sachs nepůjdu,“ dodal.
Goldman Sachs je známa tím, že si personální politikou zajišťuje kontakty na nejvyšší politickou sféru. Řada jejích manažerů přešla do vlád nebo centrálních bank v USA i v Evropě a pracovalo pro ni a stále pracuje mnoho bývalých politiků. Od roku 1997 působí jako mezinárodní poradce banky pro oblast střední a východní Evropy i někdejší ministr české vlády Vladimír Dlouhý.
Francouzům se nelíbí, že Barroso přijal od Goldman Sachs nabídku na funkci poradce a předsedy její mezinárodní divize, neboť byl šéfem unijní exekutivy od roku 2004 do roku 2014. Od roku 2002 do roku 2004 zastával funkci ministerského předsedy Portugalska. Svou politickou dráhu začal v 70. letech jako jeden z vůdců maoistické strany MRPP.