1 KONEC EKONOMICKÉ KRIZE

Island ukončí kapitálové restrikce zavedené za krize v roce 2008

, NOVÉ

Témata: ,

Islandská vláda příští týden zruší veškerá zbývající omezení pohybu kapitálu, která zavedla v reakci na finanční krizi v roce 2008. Oznámilo to v neděli islandské ministerstvo financí. Vláda se podle něj domnívá, že oživení islandské ekonomiky již dosahuje úrovně, která zrušení restrikcí umožňuje.

„Odstranění kapitálových restrikcí, které v době finančního pádu země stabilizovaly měnu a ekonomiku, představuje završení návratu Islandu na mezinárodní finanční trhy,“ uvedlo ministerstvo. Zrušení restrikcí vstoupí v platnost v úterý a bude mít vliv na jednotlivce, podniky a penzijní fondy, napsala agentura Reuters.

Island se koncem roku 2008 dostal do krize v důsledku pádu všech svých hlavních bank, které se zadlužily neúměrnou expanzí v zahraničí. Kolaps bank srazil na kolena islandskou korunu a donutil vládu, aby se obrátila na Mezinárodní měnový fond (MFF) a některé evropské země se žádostí o finanční pomoc.


V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Prezident skočil do ledové vody. Vytahovali ho záchranáři

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.