2 Posádka odmítla letět

Pasažér s tetováním vlajky ISIS. Kapitán letadla ho nechal vyhodit

, NOVÉ

Témata: ,

Let ze švédského Stockholmu zpozdil střet posádky s jedním s pasažérů. Muž měl totiž na ruce vytetovanou vlajku teroristické skupiny Islámský stát a na palubě tak vzbudil podezření. Letištní personál nakonec muže i jeho doprovod z letadla vyvedl, posádka totiž odmítla s potetovaným mužem odletět, píše švédský The Local.

Letadlo společnosti Norweigian mělo podle plánu odletět v devět hodin večer ze švédského Stockholmu do řeckého Heraklionu. Letušky si však při přípravě na vzlet všimly, že jeden muž má vytetovanou vlajku, kterou identifikovaly jako známou černou vlajku teroristické skupiny Islámský stát. Pod vlajkou měl muž podle posádky vytetovány ještě verše z Koránu v arabštině.

Piloti a stevardi následně s mužem odmítli letět. Kapitán letadla se rozhodl, že muže i jeho dámský doprovod z letu vyloučí. „Pilot má plné právo kohokoli z letu vyloučit,“ potvrdil Mats Eriksson ze stockholmské policie, která dohlížela na odchod obou cestujících z paluby.

Podle švédské policie nebyl muž zadržen a ani není podezřelý ze spáchání žádného trestného činu a sám tak odešel z letiště. Letadlo nabralo kvůli incidentu zhruba hodinové zpoždění.

Vlajka islámského státu je černá a dominuje na ní bílou barvou napsaná tzv. Šaháda, která patří k pěti pilířům islámu. Jde o krédo, vyznání víry ve znění: „Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok.“ Druhá část nápisu je zobrazena jako pečeť, kterým údajně prorok Mohamed označoval své listiny. Podle odborníků je to právě posvátné slovo „Alláh“ neboli „Bůh“, které brání ostatním muslimům vlajku hanobit.

Ve Švédsku se minulý rok v souvislosti s vlajkou Islámského státu řešilo kuriózní nedorozumění. Skupina vousatých mužů, kteří se nazývají Bearded Villains, se totiž fotila s vlastní vlajkou, která je také černá. Kolemjdoucí muž si jejich vlajku spletl s teroristickým symbolem a zavolal policii. Bearded Villains otevřeně propagují plnovousy a odmítají „nespravedlnost, násilí a rasismus“. Že si je někdo spletl s teroristy, považují za úsměvný incident.

Čtěte také: Islámský stát se přihlásil k vražednému útoku v Nice

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.