Itálie vyšle lodě na pomoc Libyi

Itálie řeší uprchlickou krizi

Itálie vyšle lodě na pomoc LibyiNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Italská vláda zítra vyšle námořní jednotky, aby Libyi pomohly s bojem proti převáděčům migrantů. Oznámil to italský premiér Paolo Gentiloni a vyjádřil přesvědčení, že jde o krok směrem ke stabilizaci Libye. Misi musí ještě schválit italský parlament, ale opozice nemá v plánu zákon vyslání jednotek blokovat.

O pomoc Itálii požádala minulý týden vláda v Tripolisu. Italská mise má pomoci libyjské pobřežní stráži.

Gentiloni řekl, že mise by měla být považována za krok, který má podpořit schopnost libyjských úřadů ujmout se iniciativy v boji proti pašerákům lidí a kontrolovat své hranice a území, informovala agentura ANSA.

„Je to kousek na cestě ke stabilizaci Libye a Itálie cítí svou povinnost se na ní podílet,“ prohlásil šéf italské vlády. Kabinet podle něj schválil to, co libyjská vláda požadovala, „nic více, nic méně“.

Vláda v Tripolisu, kterou podporuje OSN, Itálii požádala, aby lodě italského námořnictva Libyi poskytly technickou podporu v boji proti pašerákům lidí, oznámil Gentiloni už ve středu po setkání s libyjským premiérem Faízem Sarrádžem.

Podrobnosti o operaci nebyly zveřejněny. Gentiloni pouze poznamenal, že Itálie „nevyšle obrovskou flotilu nebo eskadry“.

Italská média spekulují, že se Itálie chystá k libyjským břehům vyslat šest lodí a 700 vojáků a také letouny, vrtulníky a drony.

Gentiloni vyjádřil naději, že italská pomocná mise najde podporu také v italském parlamentu, a to nejen díky hlasům zákonodárců vládních stran. „Doufám, že parlament ji schválí v co nejširší možné shodě,“ řekl premiér. Operaci mají příští týden podle agentury AP posuzovat parlamentní výbory.

Země Evropské unie v úterý až do konce roku 2018 prodloužily mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, zaměřené především proti pašování lidí ve Středozemním moři.

Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže a přispívají k uplatňování zbrojního embarga OSN. Prodloužení operace bylo možné až poté, co se proti němu přestal stavět Řím.

Evropská unie v pátek oznámila, že Libyi poskytne podporu za 46 milionů eur (asi 1,2 miliardy Kč) na posílení schopností země chránit si hranice. Program, který má zajistit zlepšení operačních kapacit libyjské pobřežní stráže, bude spolufinancován Itálií.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. Libye má stále dvě vlády. Libyjská pobřežní stráž v posledních týdnech zintenzivnila záchranné operace.

Většina z více než 93 tisíc migrantů, kteří zatím letos připluli k italským břehům, započala svou plavbu přes Středozemní moře právě v Libyi.

Čtěte také:Macron chce hotspoty v Libyi ještě letos

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články