1 Ochrana ovzduší?

Paříž, Madrid, Atény chtějí do roku 2025 zakázat dieselová auta

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Čtyři světová metropole – Paříž, Madrid, Atény a Ciudad de México – se rozhodly zakročit proti vozidlům z naftovým motorem. Do deseti let by měly mít zákaz vjezdu do těchto měst, píše BBC. Má to pomoci proti znečištění ovzduší.

Starostové hlavních měst Francie, Španělska, Řecka a Mexika jsou přesvědčení, že zákaz dieselových aut pomůže rozšířit alternativní způsoby přepravy a podpořit chození a ježdění na kole. Starostové o tom rozhodli v Mexiku na setkání lídrů světových metropolí.

Použití dieselových vozidel je kritizováno kvůli jejich dopadu na životní prostředí, především na kvalitu ovzduší. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřou každoročně 3 miliony lidí kvůli vystavení se venkovnímu znečištěnému ovzduší.

Naftové motory k tomu přispívají dvěma způsoby – produkcí prachových částic a oxidu dusíku při spalování. Jemné prachové částice se pak mohou usazovat v plicích a přispět tak k rozvoji srdečních a plicních onemocnění. Oxidy dusíku pak lidem na ulicích podle BBC ztěžují dýchání.

Podle BBC je možné, že budou následovat další města, čímž potěší výrobce a vývojáře elektrických, vodíkových a hybridních aut. Už nyní se města snaží podporovat alternativní způsoby přepravy, Barcelona například nabídla městská kola. Rozvoj městské cyklistiky pak podle BBC v Barceloně významně snížil emise oxidu uhličitého.

Pro Paříž je to jen přirozený vývoj, už nyní mají zákaz vjezdu do města auta vyrobená před rokem 1997. Jednou za měsíc pak Paříž uzavírá známý bulvár Champs-Élysées - obvykle rušná tříkilometrová ulice je pak dostupná pouze pro pěší.

Čtěte také: Klaus: 92 % lidí žije ve znečištěném ovzduší? Antihumánní totalitární ideologie!

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.