1 Stát si bere 10 % mzdy běženců

Integraci si plaťte sami. Švýcarsko zabavuje peníze migrantům

, NOVÉ

Témata: , ,

Běženci, kteří hledají ve Švýcarsku azyl, si ze zákona mohou ponechat jen majetek do výše tisíc franků (necelých 25 000 korun), vše ostatní musí v rámci spoluúčasti na své péči odevzdat. O dosud neznámé praxi, kterou podle všeho alpská konfederace již dlouho uplatňuje, nyní informovala švýcarská rozhlasová a televizní společnost SRF.

Švýcarská SRF ve svém pořadu informovala o syrském otci, který ve vlasti prodal dům, aby měl na cestu do Evropy a na platby převáděčům. Na hranicích se Švýcarskem mu ještě zbývalo v přepočtu asi 50 000 korun. „Mohl jsem si nechat tisíc franků, zbytek peněz jsem musel odevzdat. Dostal jsem na to účet,“ řekl.

Švýcarský úřad pro migraci zmíněný postup potvrdil. Podle platného zákona se uprchlíci musí podle svých možností podílet na spolufinancování azylového řízení i sociální pomoci. Jakmile získají práci, stát jim strhává deset procent z platu.

Srážky trvají maximálně deset let, mohou být i kratší, pokud odvody dosáhnou celkové sumy 15 000 franků (370 000 korun), uvedla mluvčí úřadu pro migraci Léa Wertheimerová. Žadatelé o azyl, kteří se rozhodnou Švýcarsko do sedmi měsíců dobrovolně opustit, dostanou odebrané peníze zpět.

Podobný postup brzy čeká i běžence žádající o ochranu v Dánsku, příslušný návrh má v parlamentu dostatečnou podporu. Opatření počítá s tím, že migranti si budou moci ponechat úspory ve výši 10 000 dánských korun a také věci, k nimž mají zvláštní citový vztah, jako jsou například snubní a zásnubní prsteny či rodinné portréty. List The Washington Post přirovnal záměry Dánů k olupování židů nacisty za druhé světové války.

Čtěte také: Kdo překročí dánské hranice, toho pověsí za nohy a vysypou kapsy?

Pobouření Švýcaři. Muslimský šátek ano, národní košile ne?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.