Putinova strana nečekaně prohrála v Kaliningradu
Podcenil Putin volby?
Volby v kaliningradské oblasti dopadly nečekaně špatně pro vládnoucí stranu Vladimira Putina. Jednotné Rusko nezískalo ani jedno křeslo, což je hluboký propad oproti bezmála 43 % hlasů z minulých voleb. Nadmíru vysoká byla i účast voličů, která byla takřka 50%, informuje ruský deník Gazeta.
Šťastný z výsledků komunálních voleb v Kaliningradu z konce května nebude prezident Vladimir Putin. Jeho podřízení ze strany Jednotné Rusko zde nezískalo ani mandát z celkových patnácti kandidátů. To je citelná ztráta oproti podílu 42.6 % z voleb v roce 2011 do Státní dumy.
Neúspěch si členové Jednotného Ruska vysvětlují jako zmanipulování voleb a spekulují dokonce o kupčení s hlasy. „Účast tam byla téměř 50%, ve federálním měřítku to tolik nebývá,“ uvedl pro Gazetu nejmenovaný zdroj blízký vládě, který vysokou účast považuje za jeden z důkazů kupčení s hlasy.
V kaliningradských komunálních volbách uspěli především zástupci nezávislých stran. „Hlasování v oblasti neslo jasně povahu protestu, což naznačuje nedůvěru ve stranu, guvernéra i prezidenta," uvedl pro deník jeden z nezávislých členů dumy Solomon Ginzburg.
Čtěte také: Rusko zanedbává boj s AIDS. Hrozí epidemie, varuje expert
Dle Ginzburga je nespokojenost obyvatel Kaliningradu dlouhodobá a výsledky voleb to jen dokumentují. O možném podvodu během konání voleb nemluví ani kaliningradský politolog, podle kterého udělalo Jednotné Rusko nejen v kampani řadu chyb.
„Za Jednotné Rusko v některých městech ani nekandidoval jeho obyvatel,“ uvedl jako příklad pochybení Putinovy strany při volbách politolog Vladimir Abramov.
Kaliningrad byl už v minulosti označován jako bašta opozičníků. Po zavedení kontroverzní dopravní daně v Rusku v roce 2010 propukly v této nejzápadnější ruské exklávě protesty, které vyústily v desetitisícové protivládní demonstrace. Ty se „přelily“ až do Moskvy, kde v roce 2011 vyšly do ulic protestovat proti Putinovi statisícové davy.