Bude Rusko prodávat zlato a srazí trh?

Ruské zlaté rezervy

Bude Rusko prodávat zlato a srazí trh?NOVÉ
Bude Rusko prodávat své zlaté rezervy? Foto: wikipedia.org
1
Ekonomika
Sdílet:

Ruská centrální banka vynaložila na intervencích na obranu kurzu rublu doposud kolem 80 miliard amerických dolarů svých devizových rezerv. Na pomoc jí dnes přispěchalo ruské ministerstvo financí, které prodává své „nadbytečné“ devizy a bude to dělat „tak dlouho, jak bude třeba“. Podle investičních stratégů přijdou na řadu prodeje zlata. Jejich rezervy Rusko v posledních letech znásobilo a zlato dokonce nuceně vykupovalo, aby podpořilo domácí těžaře.

Rusko dle listopadové statistiky drží zlaté rezervy v objemu 1.169,5 tuny. To je zhruba 10 procent jeho devizových rezerv, vyplývá z dat Světové rady pro zlato WGC. Letos Rusko dle centrální banky do rezerv přikoupilo 150 tun zlata. Od roku 2005 ale zlaté rezervy celkem ztrojnásobilo a po Spojených státech a Německu je z tohoto pohledu světovou trojkou.

Čtěte také: Západ zahnal Putina do kouta. Rusko kolabuje

V Moskvě se zastřelil bankéř. První oběť pádu rublu

„Propad rublu, cen ropy, sankce, zamezený přístup ke kapitálu. Jako další krok vidím prodeje zlata,“ míní Kevin Mahn z H&W Asset Management. „Své zlaté rezervy použijí,“ čeká také stratég pro drahé kovy Bank of America Michael Widmer.

Zlato ve třetím čtvrtletí roku odepsalo přes 8 procent hodnoty v sázce na rychlé utažení měnové politiky amerického Fedu. Ten rozhodne o sazbách dnes ve 20:00 našeho času a očekává se jestřábí tón s možným zvýšením výhledu pro tržní úrokové sazby.

Čtěte také: Ruské ministerstvo financí zasahuje, rubl posiluje

Na ruském trhu s nově vytěženým zlatem platilo, že jej typicky vykupují největší banky v zemi, zejména VTB a Sberbank. Ty jej dále prodávají buď zahraničním komerčním bankám v zemi, nebo ruské centrální bance. Sankce, uvalené na Rusko za Krym, odebraly první možnost a se svými nákupy nastoupila o to více právě ruská centrální banka. Její letošní nákupy jsou zhruba dvojnásobné proti předchozím dvěma letům. To se jí teď paradoxně může hodit. Nadto může zlato začít používat na platby za dovozy zboží do země. Pro trh se zlatem to ale v obou případech znamená pokles tržních cen.

„Zlato se dostane pod tlak,“ předpovídá James Cordier z Optionsellers. Měsíční a dvouměsíční kontrakt na dodávku zlata na trhu COMEX obchoduje na úrovni 1198 a 1197 dolarů za unci. Po loňském poklesu cen zlata o 28 procent je drahý kov letos na takřka nezměněné úrovni. Letošním minimem je 1.132,65 USD/unce ze dne 7. listopadu, maximem naopak 1.390,05 USD/unce z 16. března 2014.

Další zprávy z byznysu čtěte na Roklen24.

Sdílet:

Hlavní zprávy