Ruské ministerstvo financí zasahuje, rubl posiluje
Ruské miliardy na podporu rublu
Ruský rubl posiluje, podporován intervencí ministerstva financí. To samo vstoupilo na trh a začalo prodávat cizí měny na podporu rublu. Ten se skokově posunul od úrovně nad 70 rublů za dolar až na aktuálních zhruba 60 rublů za americký dolar. „Ruský rubl je extrémně podhodnocen,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Dodalo, že prodává „nadbytek“ ze svých rezerv zahraničních měn a intervenovat bude „tak dlouho, jak to bude potřeba“.
Zásah ruského ministerstva financí posiluje rubl o více než 13 procent na denní dosud nejsilnější úroveň 60,4 rublu za dolar, byť v průběhu přišla i korekce až k 68-69 rublům za dolar. Ruský analytik Citigroup Ivan Čakarov krok oceňuje jako snahu vlády podpořit veřejnost, která začala masivně nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby a směňovat rubl do cizích měn.
Čtěte také: Rusko prožívá děsivý sen. Lidé stojí fronty na eura a dolary
Ruská centrální banka utratila na podporu rublu jen za pondělí 2 miliardy dolarů. Ke stabilizaci domácích finančních trhů banka podle středečního prohlášení uskuteční několik nových opatření. Společně s vládou prý chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Rubl po tomto prohlášení smazal další část svých ztrát vůči dolaru, napsala agentura Reuters.
Čtěte také: Do Bangkoku za 8500 Kč, ceny letenek ruských aerolinií padají
Centrální banka rovněž uvedla, že je připravena pořádat dodatečné devizové aukce. Poskytla také komerčním bankám právo nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily sankce. Podle viceguvernérky centrální banky Xenie Judajevové je cílem stabilizačních opatření zajistit rovnováhu nabídky a poptávky na devizovém trhu.
Propad kurzu ruského rublu si žádá zásah, který by však měl vycházet z tržních mechanismů, tvrdá regulace měnového trhu není nutná. Podle agentury Interfax to řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Vláda dnes kvůli turbulencím ruské měny uspořádala schůzku, které se účastní i guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová a představitelé energetických firem Rosněfť a Gazprom.
Ruská centrální banka ve spolupráci s ruskou vládou připravuje také plán, jehož cílem bude v roce 2015 rekapitalizovat ruské banky a další finanční společnosti. Ke zvažovaným krokům dále patří cizoměnové aukce a dočasné moratorium na přecenění cenných papírů v portfoliích bank.
Do Ruska tuzemská ekonomika realizuje zhruba 4 procenta svého vývozu a potenciální negativní dopad do českého HDP se pohybuje v řádu desetin procenta, uvedl po jednání Bankovní rady ČNB pro Roklen24 Singer. „České dcery zahraničních bank výrazné expozice vůči Rusku nemají,“ řekl dále Singer pro Roklen24.
Na některých místech Ruska v bankách došla hotovost v americkém dolaru i euru a objevily se spekulace, že banky konverze zastavily, což v čele s ruskou bankou VTB dementovaly.
Zde je tweet z Moskvy, který referuje o středečním zájmu Moskvanů o nákup cizích měn.
People queuing to buy foreign currency in central Moscow. 20 min later change office put up 'temporarily closed' sign pic.twitter.com/NhdBeOtpeS
— Simon Kruse (@crusoes)
December 17, 2014
Sledujte vývoj kurzu rublu real-time na webu Roklen24.
Ministerstvo odmítlo spekulace o chystaném zákazu konverze hotovosti do amerického dolaru a opakovaně také úvahy o omezení toku kapitálu.
Největší dluhopisový fond světa PIMCO a další zejména dluhopisové fondy utrpěly rozsáhlé ztráty. Ruské ministerstvo financí logicky ruší naplánované aukce státních dluhopisů. Zejména opční kontrakty fondů na ruském rublu jsou bezcenné. Devizoví obchodníci v Londýně i New Yorku sdělují klientům, že zastavují obchody na ruském rublu. „V tuto chvíli netušíme, co je případný nejhorší scénář,“ komentoval pro Bloomberg Sergej Švecov, který má v ruské centrální bance na starosti dohled nad finančním trhem.
Čtěte také: Podívejte se, o kolik Putin připravil ruské oligarchy
Index měn rozvíjejících se trhů Bloomberg je na svém dně od roku 2003. Ruští miliardáři dle Bloomberg Billionaire Indexu v pondělí přišli o 5,1 miliardy dolarů hodnoty svého majetku, včera o dalších 3,5 miliardy amerických dolarů.
Ruský rubl od počátku roku oslabil o 110 procent vůči aktuálnímu kurzu. Včera na nejslabší hodnotě dne 79,168 USDRUB dle Bloomberg to bylo 141 procent. Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.