Bezlepková dieta ohrozila nemocné. Bylo v ní 400krát víc lepku

Nebezpečná dieta

Bezlepková dieta ohrozila nemocné. Bylo v ní 400krát víc lepkuAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov

Echo24

Plzeňská firma Adifit, která distribuuje takzvanou krabičkovou dietu v Praze, v Plzni a okolí, ohrozila zdraví svých klientů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) totiž zjistila, že v některých jídlech pro bezlepkovou dietu jsou potraviny s vysokým obsahem lepku. Informovala o tom mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Společnost pochybení zásadně odmítá.

Inspekce odebrala vzorky z týdenního stravovacího programu, který byl vedený jako bezlepková dieta. Lepek, který je obsažený především v obilí, byl v jídlech nazvaných Snídaně – pomazánka s řapíkatým celerem, drůbeží šunka, vícezrnné pečivo a u Snídaně – domácí marmeláda s vícezrnným pečivem, hroznové víno.

Laboratorní analýza prokázala přítomnost lepku v množství nad 8000 miligramů na kilogram, přičemž limit je pouhých 20 miligramů. „Distribucí pokrmu došlo k přímému ohrožení osob trpících alergií na lepek. Konzumace uvedených jídel jim mohla způsobit vážné zdravotní komplikace,“ uvedl Kopřiva. S firmou proto inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Společnost se ale brání, že chybu neudělala. „Jídla, která připravují vyškolení zaměstnanci, jsou několikrát kontrolována, aby se vyloučila jakákoli záměna potravin. Za celou dobu působení od roku 2010 jsme neměli jedinou reklamaci od našich klientů na zdravotní komplikace způsobené lepkem. Všechny předešlé kontroly od hygieny nebo inspekce neshledaly žádné nedostatky, naopak dopadly velmi pozitivně,“ tvrdí firma ve vyjádření.

Společnost požadovala od inspekce jako důkaz doložení průkazné fotodokumentace, z níž by bylo zřejmé, že se zaměnilo bezlepkové pečivo za pečivo klasické. „Takovou fotodokumentaci však inspekce nemá k dispozici. Předpokládáme, že se jednalo o falešné pozitivní výsledky, které nebyly potvrzeny nezávislou laboratoří. Jednou z možností mohla být i přítomnost lepku v již nakoupeném bezlepkovém pečivu. Kvalitu nakupovaných potravin bohužel nejsme schopni kontrolovat, a tím pádem zaručit,“ uvedla firma.

Čtěte také: Horší kvalitou a nechutné. Maso v konzervách by před 40 lety neobstálo

‚Nekupujte palmový olej.‘ Lidé se šikují na Facebooku