Šetřit i vydělávat. Jde to najednou?
ABY VÁM PENÍZE VYDĚLÁVALY
Češi mají pověst zodpovědných střádalů a opatrných investorů. Asi právem. Umí si ale efektivně rozvrhnout úspory a současně vybrat nástroj, který by jim bezpečně vynášel?
Každá domácnost by měla rozlišovat aspoň dva typy úspor, tedy finančních rezerv. První, krizová finanční rezerva, má sloužit jako záloha pro nečekané situace, počínaje rozbitou pračkou a konče ztrátou zaměstnání. Jsou to peníze, které vám umožní takovou událost „zalepit“ a nedostat kvůli ní sebe a rodinu do svízelné situace. Správně by měla tvořit zhruba trojnásobek měsíčních výdajů. Zároveň platí, že musí být rychle dostupná. Ideálním způsobem je spořící účet.
Druhým typem je finanční rezerva na události, které jsou naopak očekávané, nebo si je plánujeme. Díky ní můžeme jednou zaplatit dětem studia, svatbu, jít do penze dříve, trochu si přilepšit nebo si splnit velký sen. Nepotřebujeme ji tedy okamžitě, často střádáme i více let. Tyto peníze proto nemusí ležet na spořícím účtu, lepší je ukládání formou pravidelných investic.
Spousta lidí si myslí, že pravidelné investování s sebou nese také permanentní starost, jestli se peníze dostatečně zhodnocují. Začínající investoři často neodolají a nechávají se vést emocemi, „zaručenými“ zprávami z trhu a z médií. To je ale špatně. Mezi zkušenými investory se traduje, že nejlépe zhodnocené investice jsou zděděné akcie po tetičce, na které nikdo dlouhá léta nesáhl. Na kolísání trhů existuje jedno účinné řešení – investování v pevných intervalech. Pravidelnost totiž eliminuje možnost špatného načasování nákupu cenných papírů. Jednoduše řečeno, když cena podílového listu příští měsíc stoupne, zhodnotí se vám peníze víc. Když klesne, získáte příští měsíc za stejné peníze více listů.
Při investování mívají lidé strach z možné ztráty. Je to úplně přirozené. Důležité je držet se základního principu investování – neustále rozdělovat riziko, jak z hlediska složení portfolia, tak i v čase a prostoru. Nemusíte se přitom trvale stresovat. Starost o vaše investice může převzít někdo, kdo se jimi trvale zabývá, prokázal vysokou profesionalitu a má vaši důvěru.
Základní otázky dobrého investora
-
Kolik mi zbývá z měsíčních příjmů po utracení všech nutných výdajů?
-
Jak dlouho budu/chci peníze pravidelně odkládat?
-
Jaký je můj cíl, pro který chci své peníze zhodnocovat?
Trojice častých investorských omylů
-
Pracovat více se vyplatí – Kdepak! Většina času a energie, které vynaložíte v práci, ve finále neprospívá vám, ale vašemu zaměstnavateli.
-
Příjmy a aktiva jsou jedno a totéž – Omyl. Povýšení v práci nebo zvýšení platu je jedna věc, ale nikdy nevíte, jak dlouho budete takový plat brát. Vždy byste proto měli určitou část vydělaných peněz přeměnit na aktiva, která vám zaručí dlouhodobou finanční stabilitu a pomohou překonat horší období.
-
Nejlepší jsou hmotná aktiva – Ani tohle úplně neplatí. Přijdete-li o práci nebo onemocníte a vaše jediné úspory budou uložené například v autě, máte zaručeno, že budete o peníze postupně přicházet. Auto vás stojí určitou režii (pohonné hmoty, údržba, pojištění), navíc jeho hodnota obvykle rychle klesá hned po nákupu.