Birgusův groteskní svět
Kurátorská kariéra Vladimíra Birguse začala během jeho gymnazijních let v olomoucké Galerie v podloubí, v malém prostoru s minimálními prostředky. Nyní se do Olomouce symbolicky vrací jako objekt velké retrospektivy, která v Muzeu umění potrvá do 14. září.
Birgus je dnes předním historikem české fotky a vede institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Retrospektiva ale připomíná, že Birgus sám je osobností české a evropské fotografie. Kurátorka Štěpánka Bieleszová charakterizuje Birgusovu tvorbu jako záznamy jemně vypointovaných příběhů, dílem vznikajících náhodou a dílem jako výsledek soustředěného pozorování.
„Vždy přináší přidanou hodnotu, něco navíc, a to geniální postmoderní hříčku s obrazem i divákem samotným. Proto jeho tvorbu nelze tematicky zařadit do jedné přehledné a jasně vymezené kategorie. Jeho fotografie oscilují mezi dramatem, groteskou, voyerskou intervencí a snad i existenciálním dramatem,“ říká.
Vladimír Birgus byl několik let pedagogem na pražské FAMU, Institut tvůrčí fotografie v Opavě vede od roku 1990. Je autorem a spoluautorem více než 50 knih a připravil desítky výstav doma i v zahraničí. Pravidelně spolupracuje s Janem Mlčochem, dohromady připravili například souhrnnou přehlídku a knihu Česká fotografie 20. století.
Birgusem složené výstavy překračovaly hranice Česka, Moderní krása - Česká fotografická avantgarda 1918-1948 putovala po muzeích a galeriích v Barceloně, Paříži, Lausanne a Mnichově.