1 Čerstvý vítr vane z ČT pryč

Populární producentka Zlatušková končí. ČT už s ní nepočítá

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Kreativní producentka Kamila Zlatušková končí v České televizi. Zlatušková stála za mnohými oceňovanými filmy i pořady jako Zázrak nebo Ptáčata. Jako kreativní producentka se podílela i na Třídě 8. A., seriálu, který byl některými neziskovými organizacemi kritizován pro údajné vyobrazování stereotypů o Romech. Svůj odchod pro ECHO24.cz Zlatušková potvrdila. Dle ředitele vývoje pořadů a programových formátů Jana Maxy se v týmu kreativních producentů v Brně chystají změny, podle mluvčí ČT má nicméně televize o spolupráci se Zlatuškovou stále zájem.

Zprávu o rozvázání pracovní poměru s Českou televizí potvrdila sama Kamila Zlatušková. „Potvrzuji, že v ČT končím,“ napsala na dotaz deníku ECHO24.cz Zlatušková. „Víc se teď vyjádřit nemůžu, protože víc jednoduše nevím. Za pár dní budu chytřejší.“

O jejím odchodu informoval na Facebooku bývalý spolupracovník Zlatuškové nezávislý režisér a producent Radovan Síbrt. Podle něj je Zlatušková jedna z těch, kteří v České televizi stojí za pořady, které nejsou pouze pro „průměrného diváka“. Proto podle něj mohou být některé z filmů a pořadů označovány jako kontroverzní. „Ale byly potřebné – minimálně totiž vyvolávaly diskuzi. Bohužel jde o minulost,“ napsal Síbrt. „Pro ČT už ani pracovat po odchodu Kamily nechci,“ dodal Radovan Síbrt.

„Můžu potvrdit, že v rámci brněnské skupiny kreativních producentů bude během jara docházet ke změnám,“ řekl pro ECHO24.cz ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa. „Konkrétní změny zatím neznám, s dotyčnými se v současnosti jedná.“

Česká televize své rozhodnutí zdůvodňuje restrukturalizací v rámci brněnského studia. „Na začátku roku 2015 zanikla v brněnském studiu tvůrčí producentská skupina Davida Ziegelbauera. Tento krok vyvolal řadu následných změn v týmu vývoje studia, včetně výběrového řízení na nového kreativního producenta,“ odpověděla na dotaz tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová. „Toto výběrové řízení skončilo v lednu 2016 a nyní probíhají jednání o nástupu nových členů týmu a o dalších změnách s tím souvisejících. Jakmile budou jednání ukončena, ČT bude o dalším vývoji včas informovat. Bez ohledu na výsledek těchto jednání Česká televize může potvrdit svůj pokračující zájem o spolupráci s Kamilou Zlatuškovou. Té smlouva na post kreativní producentky končí v prosinci tohoto roku.“

‚Kritika či stereotypizace Romů? V žádném případě.‘

Zlatušková se jako kreativní producentka podílela na množství úspěšných děl jako Koza, Zázrak nebo cyklus Expremiéři. Jako režisérka stojí za časosběrným dokumentem Ptáčata, dokumentem o romské holčičce Janičce Dávej pozor! nebo film Ekologika o ekologii v architektuře.

Jako kreativní producentka spolupracovala na pořadu České televize Třída 8. A. Na seriál, který byl odvysílaný v roce 2014, si stěžovaly některé neziskové organizace. Celkem osm jich v červenci napsalo Radě pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli tomu, že podle nich pořad utvrzoval diváky ve stereotypech a předsudcích o Romech.

„Domněnku o vytváření špatného mediálního obrazu Romů lze vyvrátit řadou pozitivních recenzí pořadu z našich deníků a týdeníků, kdy redaktoři jednoznačně přečetli ústřední téma jako kritiku stávajícího školského systému postaveného mimo jiné právě na segregaci či nesmyslném biflování, tedy v žádném případě na kritice či stereotypizaci romské menšiny,“ komentovala tehdy nařknutí vůči sérii inspirovanou švédskou dokumentární reality show Zlatušková.

V prosincovém rozhovoru pro Týdeník Echo přiznala, že ani po zkušenostech z natáčení nemá hotový názor na inkluzi dětí. „A například s vedením města jsme debatovali o možnosti, že Brno by bylo pilotním městem, které by se pokusilo potíže s inkluzí dětí narušit a řešit. Jenže neumím s dosahem své práce příliš pracovat, což mě mrzí. Snad je to ostych vysvětlovat něco zřejmého. Všecka ta vytržení z kontextu a nesmysly o tom, jak jsme zastřeli vztah Romů a systému, ačkoli jsme jasně řekli, že problém je segregace Romů a že s tou je nutno něco dělat. Celkově se pohybuju mezi tím, že se nehodlám zavděčit všem, a na druhou stranu mě mrzí, že to, co se snažím zprostředkovat, zůstává nepochopené. Prý třicet procent lidí u nás nepozná ironii. Jakou formou tedy s publikem komunikovat? Když navíc vždycky bojujete s tím, že lidi u televize chtějí hlavně odpočívat?“ řekla v rozhovoru Zlatušková.

Čtěte také: ČT vysílá předsudky o Romech, stěžují si aktivisté


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.