Úplné kontrolní hlášení nepodáme, vzpouzí se advokáti a daňoví poradci

nový termín kontrolních hlášení

Úplné kontrolní hlášení nepodáme, vzpouzí se advokáti a daňoví poradciNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Již v pondělí 25. dubna musí poprvé odevzdat kontrolní hlášení k DPH i lidé, kteří jsou čtvrtletními plátci daně. Stále více z nich se přitom proti kontroverzní novince ministerstva financí bouří. A například šéf Unie daňových poplatníků své hlášení odmítl podat kompletní. Požadovat po advokátech a daňových poradcích prolomení mlčenlivosti je podle něj protizákonné.

O tom, že se proti kontrolnímu hlášení staví advokáti i daňoví experti, informuje deník ECHO24.cz opakovaně. Naposledy se opatření z dílny ministra Andreje Babiše (ANO) řešilo i na vedení České advokátní komory, která volá po schválení výjimky, jež by advokáty z povinnosti podávat kontrolní hlášení k DPH vyňala. Řada advokátů dokonce hlášení kvůli hrozícímu prolomení mlčenlivosti vůbec nepodala, nebo ho odevzdala nekompletní. A stále se připojují další.

Kolik jich nakonec bude, se ukáže v pondělí 25. dubna. Tehdy končí termín, do kterého musí hlášení poprvé odevzdat i subjekty, které DPH platí čtvrtletně. To jsou typicky osoby samostatně výdělečně činné.

„V rámci kontrolního hlášení označím poskytnutí služeb jen těm svým klientům, od kterých pro tento účel disponuji výslovným souhlasem, přičemž stejný postup bych doporučil všem advokátům a daňovým poradcům,“ říká předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský. „Ve zbylém rozsahu pak kontrolní hlášení nepodám z toho důvodu, že povinnost takto učinit dostatečně nestanovuje zákon, avšak ve výsledku nějaký programátor vytvořením kolonek ve formuláři. To považuji v právním státě za nepřípustné,“ vysvětluje.

Také unie upozorňuje na možné prolomení mlčenlivosti advokátů a daňových poradců, která je nedílnou součástí práva na právní pomoc. „Obsahem kontrolního hlášení jsou přitom informace o tom, od koho byly právní služby přijaty, případně komu byly právní služby poskytnuty, je-li alespoň jednou ze stran tohoto vztahu plátce DPH. Toto je s povinností mlčenlivosti neslučitelné,“ uzavírá Lichnovský.

Chystá se promíjení pokut

Jak zjistila ČTK, Finanční správa evidovala do středy zhruba pětinu odevzdaných kontrolních hlášení k DPH. Celkově se hlášení může týkat zhruba 500 tisíc poplatníků, někteří z nich ho ale nemusí podat například proto, že nevykázali ekonomickou činnost.

Za leden podalo kontrolní hlášení asi 245 tisíc plátců DPH, za únor byla čísla obdobná. Zhruba deset tisíc plátců za leden kontrolní hlášení nepodalo a porušili tak zákon.

Ač už je dávno přijaté, kontrolní hlášení se řeší i v Poslanecké sněmovně. Finanční úřady by totiž měly dostat možnost prominout firmám pokuty za nedodání hlášení. Počítá s tím návrh, který poslanci tento týden posunuli do závěrečného projednávání. Na zmírnění sankcí je mezi nimi téměř stoprocentní shoda.

Čtěte také: Advokáti ostře proti kontrolnímu hlášení: Hrozí zneužití, chceme výjimku

Možné prominutí by se mělo týkat pokut ve výši 10, 30 a 50 tisíc korun v případě, kdy kontrolní hlášení nebylo podáno z ospravedlnitelných důvodů. Automaticky bude moci být prominuta tisícikorunová sankce za opožděné podání hlášení, pokud plátce sám svou chybu napraví. Úprava se má vztahovat i na případy, které nastávají dnes, tedy před účinností navrhované změny.

Pokutu 1000 korun musejí nyní platit ti, kteří kontrolní hlášení dodají pozdě bez vyzvání úřadu. Pokutu 10 tisíc hradí lidé, kteří kontrolní hlášení dodají v náhradní lhůtě na základě výzvy úřadu. Postih 30 tisíc dostanou ti, kdo by nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. A pokuta 50 tisíc hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě.

Čtěte také: Kontrolní hlášení firmy zatěžuje: příprava zabrala 3 dny, stála i 100 tisíc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články