Advokáti ostře proti kontrolnímu hlášení: Hrozí zneužití, chceme výjimku

'Nechceme prolomení mlčenlivosti'

Advokáti ostře proti kontrolnímu hlášení: Hrozí zneužití, chceme výjimkuNOVÉ 2
Domov

Filip Nachtmann

Kontrolní hlášení může sloužit státu jako nástroj k prolomení advokátní povinnosti mlčenlivosti, hrozí u něj zneužití citlivých údajů klientů a je protiústavní. To je výsledek diskuzí, které v posledních měsících vedla Česká advokátní komora. Ta chce v nejbližších týdnech připravit legislativní výjimku, která by advokáty z povinnosti podávat kontrolní hlášení k DPH vyňala. Řada advokátních kanceláří hlášení kvůli hrozícímu prolomení mlčenlivosti dokonce vůbec nepodala. Případným pokutám se hodlají bránit.

Advokáti upozorňují na problémy spojené s podáváním kontrolních hlášení dlouhodobě. Už na přelomu roku se například nechali slyšet, že stát nemůže bez zákonného zmocnění prolamovat advokátní mlčenlivost.

Deník ECHO24.cz teď získal zápis s březnového jednání představenstva České advokátní komory, z něhož vyplývá, že komora plánuje zpracovat vlastní legislativní návrh, který by advokáty z povinnosti podávat kontrolní hlášení vyňal právě s odvoláním na povinnost mlčenlivosti. Takový návrh by si poté musel osvojit některý z poslanců.

Podle advokátů kontrolní hlášení mimo jiné zasahuje do ústavně zaručeného práva na právní pomoc a ochranu důvěrnosti ve vztahu mezi advokátem a klientem a jako takové je protiústavní. Část senátorů ostatně již před časem dala kontroverzní novinku z dílny ministerstva financí k Ústavnímu soudu.

„Kontrolní hlášení mohou být nástrojem prolomení advokátní povinnosti mlčenlivosti potud, že dávají do rukou státu nástroj, jímž může sledovat platby mezi advokátem a jeho klientem, jejich výši, četnost, frekvenci, může předvídat některé kroky v rámci poskytování právních služeb. Kontrolní hlášení tak významným způsobem snižují ochranu klienta proti zásahům státu, pokud jde o garanci jeho práva na právní pomoc,“ řekl deníku ECHO24.cz místopředseda České advokátní komory pro legislativu Robert Němec, jehož kancelář PRK Partners patří mezi ty, které kontrolní hlášení nepodaly. Případné pokutě se chce bránit.

Daňoví experti: Získané informace lze zneužít mnoha způsoby

Podle Němce je mezi advokátem a klientem důvěrný vztah, který je založen právě na mlčenlivosti advokáta. Tuto důvěru kontrolní hlášení narušuje a navíc je prý s jeho podáním spojeno hned několik rizik: „Vedle rizika úniku a zneužití informací ze strany neoprávněných osob samozřejmě existuje i významné riziko zneužití takto nashromážděných informací ze strany státních orgánů vůči klientům, kteří jsou ve sporu se státem.“

Dlouhodobým kritikem kontrolních hlášení je i Unie daňových poplatníků. Ta je stejného názoru jako advokátní komora a upozorňuje, že advokátní mlčenlivost má sloužit především klientům, kteří by neměli být kvůli snaze státu o automatický a plošný sběr informací nuceni poskytovat údaje o tom, od koho a za kolik peněz nakupují právní služby.

„Informace získané skrze kontrolní hlášení lze zneužít mnoha způsoby. V rovině trestní může obžaloba informace využít k prokazování toho, že určitá činnost byla plánovaná, když se pachatel před spácháním činu radil s advokátem. To se pak projeví na uložení přísnějšího trestu,“ vysvětluje šéf unie Ondřej Lichnovský a dodává: „V rovině daňové pak stát může využít toho, že přijetí vysoce specializovaných daňových služeb klientem nasvědčuje existenci problému na jeho straně. Adresná daňová kontrola má pak vyšší pravděpodobnost nálezu.“

Čtěte také: ‚Kontrolní hlášení dělá ze všech plátců DPH udavače‘

Advokáti bojkotují kontrolní hlášení. Vadí jim prolomení mlčenlivosti