1 Tajná policie stíhá urážky prezidenta

Malého chlapce odvedlo komando za urážku Erdogana na Facebooku

, NOVÉ

Témata: ,

Turecká policie zadržela třináctiletého chlapce za to, že údajně na síti Facebook v příspěvku urazil prezidenta Recepa Erdogana. Podle místních médií tajná policie sledovala chlapcův účet již několik měsíců před tím. Za stejnou věc hrozí čtyřleté vězení také turecké fotbalové hvězdě, která prezidenta urazila na Twitteru.

,,Na Facebooku mám účet jménem A.S. Nějakou dobu jsem užíval jméno Y. S., ale pak jsem se vrátil ke svému jménu,“ řekl třináctiletý chlapec prokurátorovi, který dítě obvinil z toho, že v příspěvku na Facebooku označil Erdogana tureckou zkratkou ,,o. ç.“, která v překladu znamená ,,z…..syn“. Celý post, jehož je chlapec údajně autorem, zněl takto: ,,o. ç. Erdogan vidí násilí, ze kterého se nakonec bude muset zodpovídat.“

Pro tureckého chlapce si kvůli tomuto příspěvku přišla jednotka antiteroristického týmu, která vtrhla do bytu, kde žije s rodiči, a to na základě tipu od anonymního svědka, který oznámil, že dítě je uživatel A.S. na Facebooku, který onu urážku prezidenta publikoval, informovala agentura Bianet.

Podle místních médií tajná policie sledovala tento účet již devět měsíců před zátahem. Malý chlapec však všechna obvinění popřel a policie ho na základě jeho věku propustila.

Urážka prezidenta je v Turecku trestným činem za který může člověk dostat trest až čtyřletého vězení, což v zemi není ojedinělé především v poslední době. V podstatě souběžně turecký soud zahájil řízení proti bývalé fotbalové hvězdě Turecka Hakanovi Sukurovi, který dlouho hrál v národním týmu a zasloužil se o několik pohárů.

Podle obvinění Sukur publikoval na svém účtu na síti Twitter několik tweetů v nichž urazil nejen prezidenta Erdogana, ale i jeho syna. Sukur se v současné době nenachází na území Turecka, a proto bude zřejmě odsouzen v nepřítomnosti. Oznámení jeho trestního stíhání v zemi i ve světě vzbudilo odpor a protesty veřejnosti. Samotný fotbalista se vyjádřil, že nikdy nebylo jeho úmyslem prezidenta urazit. Podle mluvčího prezidentské kanceláře však je ve fotbalistových příspěvcích reference k prezidentovi naprosto jasná, informovala agentura Dogan.

V lednu zase turecký soud odsoudil tureckou učitelku k jednomu roku vězení za to, že udělala sprosté gesto vůči Erdoganovi na veřejném politickém shromáždění v roce 2014, kdy však Erdogan ještě nebyl prezidentem, ale premiérem, přičemž zákon se vztahuje pouze na urážku prezidenta.

Čtěte také: Erdogan hrozí: Turecko otevře migrantům brány do Evropy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.