Islandský baby boom: Devět měsíců po fotbalovém zápase s Anglií
Islandský baby boom
Přesně před devíti měsíci porazili fotbalisté Islandu favorizovanou Anglii. Památné utkání se do historie zapsalo jako jeden z nejslavnějších dnů v historii malé země. Oslavy tak proto nabraly nevídaných rozměrů, jejichž výsledkem je rekordní baby boom, píše islandský server Visir.
Islandská média si všimla twitterového účtu lékaře anesteziologického oddělení v nemocnici v Reykjavíku. Doktor Asgeir Petur napsal, že v tamním porodnickém oddělení bylo podáno rekordní množství epidurálních analgezií, které tlumí porodní bolesti. Shodou okolností devět měsíců po historickém zápase islandských fotbalistů proti Anglii.
Podle deníku Independent se ale nejednalo o pouze lokální nemocnici v hlavním městě. Celý víkend byl prý rekordní, při podávání epidurálních injekcí pacientkám po celém ostrově.
Podobné baby boomy jsou ale známé po celém světě. Po hurikánu Sandy, který se přehnal po východním pobřeží Spojených států a zasáhl 24 států, se narodilo o 30 procent více dětí, než bylo běžné. Důvodem tak může být i skutečnost, že mnoho domů zůstalo několik týdnů bez elektřiny.
Lokální nárůst porodnosti se vyskytl i v malých vesnicích na východě Nizozemska. V roce 2008 se tam narodilo o 44 procent více dětí než činil průměr. Obyvatelé si vysvětlují nárůst po dvoudenním výpadku proudu.
Poprvé byla ale zaznamenána vysoká porodnost po obrovském výpadku proudu ve Spojených státech v roce 1965. Blackout tehdy postihl na 30 milionů lidí a trval 13 hodin. Výpadek byl zaviněn selháním jedné kanadské pohraniční rozvodné stanice v důsledku chvilkového přepětí, což vedlo k vypadávání dalších, které neudržely přetížení.