1 Intervence na severu Afriky

Schyluje se k zásahu v Libyi? Do oblasti míří válečné lodě

NOVÉ

Témata: , ,

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle se přesouvá přes Rudé moře a Suez do Středomoří, aby se spolu s egyptskou fregatou Tahya Misr účastnila manévrů v rámci přípravy na ozbrojený zásah proti Islámskému státu v Libyi. Uvedl to izraelský server Debkafile a potvrdil tak již dřívější informace deníku Le Figaro o plánované operaci.

Loď Charles de Gaulle vyplula z Perského zálivu v pondělí 22. února a východní Středomoří dosáhne tento první březnový týden. Nová egyptská fregata Tahya Misr byla postavena ve Francii a zkonstruována tak, aby zajišťovala bezpečnost Suezkého průplavu a Rudého moře před možnými teroristickými útoky ze Sinaje.

Server Debkafile se odvolává na své zdroje, podle kterých údajně došlo k dohodě mezi Francii, Itálií a Egyptem na protiteroristickém zásahu v Libyi koncem dubna nebo v květnu. Již před dvěma měsíci oznámil podobnou informaci francouzský deník Le Figaro, podle kterého se francouzská armáda připravuje na intervenci v Libyi a to buď začátkem léta nebo možná už nyní na jaře. K vymýcení „rakoviny Islámského státu a jeho libyjských metastáz“ se vojenská akce považuje za nezbytnou v horizontu šesti měsíců, sdělily na konci prosince zdroje z armády deníku Le Figaro.

V pondělí oznámil britský premiér David Cameron v parlamentu, že se v těchto hodinách se přesouvá malá jednotka britských vojáků na tunisko-libyjské hranice ve snaze pomoci bránit tamním úřadům pronikání Islámského státu z Libye do Tuniska.

Chaosem a boji zmítaná Libye se stala základnou Islámského státu, kam se přesouvá stále více velitelů a bojovníků ze Sýrie. Evropa se obává, že v případě, když nedojde k eliminaci Islámského státu v této africké zemi, vyvstane pro kontinent daleko větší hrozba než plyne v současnosti z války v Sýrii.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.