Mynářův konec? Bezpečnostní prověrku na přísně tajné nezískal

Šéf NBÚ se dvakrát sešel se Zemanem

Mynářův konec? Bezpečnostní prověrku na přísně tajné nezískalAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi udělit bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Informoval o tom deník Právo. Šéf NBÚ Dušan Navrátil se kvůli tomu v uplynulých dnech dvakrát sešel s prezidentem Milošem Zemanem, který rozhodnutí úřadu nijak nerozporoval.

Zeman v minulosti uvedl, že pokud Mynář prověrku nezíská, nebude na Hradě jako kancléř dále působit. Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později.

Mluvčí NBÚ Radek Holý ČTK sdělil, že úřad nemůže ze zákona konkrétní prověrky komentovat, vyjádřit se může pouze obecně. „Informace jsou obsaženy v bezpečnostním svazku a zákon stanoví, že údaje z bezpečnostního svazku je možné využívat pouze pro potřeby plnění úkolů podle tohoto zákona. Jejich poskytnutím za jiným účelem a jiným osobám by NBÚ sám porušoval zákon,“ uvedl Holý.

Mynářovu prověrku nechce komentovat ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Vzhledem k tomu, že nejsem účastníkem řízení NBÚ, nemám o věci žádné informace. Obecně platí, že setkání k bezpečnostní problematice v zásadě nekomentuji,“ sdělil Ovčáček ČTK.

Vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář (48) působí v této funkci již dva a půl roku bez bezpečnostní prověrky, kterou potřebuje, aby mohl přistupovat k některým utajovaným dokumentům. Mynář, který mimo jiné chtěl před volbami své postavení po boku prezidenta využít k propagaci Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ), je často kritizován také za to, že dlouhou dobu tajil své příjmy, otálel s podáním majetkového přiznání a například loni vyvolal diskusi jeho nákup vily v pražských Strašnicích, který byl podle odborníků podezřele levný. Prezident Zeman se doposud Mynáře při téměř všech kontroverzních situacích zastal. 

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému správnímu soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známé, spekuluje se ale o tom, že úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích. Mynář objekt koupil loni před Vánocemi od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Zemanův kancléř řekl, že v nákupu nic podezřelého nevidí..

Čtěte také: Zemanův kancléř Mynář nedostane prověrku. Nesmysl, tvrdí

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články