1 Zemřel Lubomír Lipský

‚Klaun Cibulka a George Camel bude všem chybět!‘

, AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Ve věku 92 let v pátek zemřel filmový a divadelní herec Lubomír Lipský. Informovala o tom jeho rodina. Lipský zemřel v Thomayerově nemocnici, po prodělaném zápalu plic trpěl dýchacími potížemi. Klaun Cibulka a George Camel bude všem chybět, komentoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka.

Lipský hrál stovky rolí v divadle, filmu i televizi. Do povědomí diváků se zapsal před více než půlstoletím díky roli dědy Potůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě. Později si zahrál v několika filmových komediích, které režíroval jeho bratr Oldřich, například Šest medvědů s Cibulkou nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Na televizní obrazovce Lipského proslavila role přitroublého návštěvníka u vrátnice jménem Hlustvisihák z estrádních scének s Miroslavem Homolou.

Pelhřimovský rodák měl k herectví blízko už od dětství. Jeho otec byl nadšeným ochotníkem a k divadlu vedl i své syny. Nebylo proto překvapivé, když Lubomír spolu se svým bratrem Oldřichem založili po válce Divadlo satiry. Na počátku 50. let vstoupil Lipský do angažmá v Městských divadlech pražských, zůstal jim věrný a nastudoval tu 116 rolí. Významná byla i jeho umělecká činnost v jiných divadlech, která čítá dalších osm desítek titulů.

„V divadle to bylo určitě přes dvě stě rolí, ve filmu více než stovka a v televizi – to si vůbec neodvážím spočítat,“ uvedl předloni oblíbený herec, když v Divadle ABC slavil své devadesátiny. Naposled se tu objevil letos v červnu v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád, ve které uplatnil i své muzikantské schopnosti a s kapelou svých hereckých kolegů hrál na pozoun.

Mluvčí Thomayerovy nemocnice Lenka Drmotová řekla, že Lubomír Lipský zemřel dnes po poledni na chirurgické klinice ve spánku, v poklidu, na následky prodělaného zápalu plic. „Do poslední chvíle za ním chodila rodina. Na chirurgické klinice ležel proto, že tu pracuje jeho příbuzná, docentka Ludmila Lipská, která ho do péče přijala,“ dodala.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.