1 Odolnost vůči antibiotikům

Každé čtvrté kuře ze supermarketů obsahuje E. coli, zjistil britský výzkum

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Horečky, urputné průjmy a další střevní a močové potíže může způsobit bakterie Escherichia coli, kterou se člověk může nakazit ze znečištěné vody, neomytého ovoce či z tepelně neupraveného infikovaného masa. Jeden z kmenů E. coli objevili vědci z britské univerzity v Cambridge ve čtvrtině kuřat, zakoupených v sedmi různých řetězcích supermarketů. Tento kmen je přitom odolný vůči antibiotikům. Informoval o tom The Guardian.

Bakterii E. coli objevili vědci v kuřecím mase prodávaném v obchodech Tesco, Sainsbury’s, Asda, Aldi, Waitrose, Co-op a Morrisons. Testovány byly balíčky s celými kuřaty i s porcovanými částmi jako stehna, prsa a křídla. Ve 22 vzorcích z 92 objevili kmen E. coli produkující ESBL. Tento kmen je podle The Guardian rezistentní vůči většině používaných antibiotik.

Vědci zkoumali kromě drůbežího i vepřové maso. Mark Holmes z univerzity v Cambridge zkoumal 189 vzorků kuřete a vepřového masa a zjistil, že až polovina výrobků obsahuje navíc druh E. coli, který nereaguje na antibiotikum Trimethoprim. To se v Británii nejčastěji podává při infekcích močových cest, které E. coli také způsobuje.

„Vysoký výskyt rezistentní E. coli je velmi znepokojivý. Pokaždé, když někdo onemocní, tak kromě bakterie způsobující otravu jídlem je také možná nakažen bakterií, která je rezistentní vůči antibiotikům,“ řekl Holmes. Infekce se tak může zprvu řešit nevhodnými antibiotiky a onemocnění se mezitím může zhoršit a potenciálně skončit smrtí.

Holmes upozorňuje, že je třeba důsledněji sledovat chov a ošetřovaní zvířat, na farmách se podle něj totiž nadužívá antibiotik. Často je to dokonce jen z preventivních důvodů, aby zvířata byla v dobré kondici a před porážkou se rychle vykrmila. To přispívá k vytvoření kmenů bakterií, které jsou vůči antibiotikům imunní.

Bakterie odolné vůči léčbě antibiotiky mohou být v budoucnu velkým problémem, varují odborníci. Letos na jaře například američtí lékaři objevili u pacientky s infekcí močového ústrojí kmen bakterie E. coli, který odolával těm nejsilnějším antibiotikům. Pacientku nakonec dokázali lékaři vyléčit. „Apokalyptické“ scénáře však předvídají, že nepotrvá ani několik desetiletí, až budou antibiotika k ničemu a lidé budou umírat na ty nejobyčejnější infekce.

Čtěte také: Přelomový objev: vědci nalezli bakterie požírající plasty

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.