Ankara popírá dohodu: NATO nesmí uprchlíky vracet do Turecka
Dohoda se komplikuje
Plánované nasazení jednotek NATO proti pašerákům lidí v Egejském moři se podle zpráv z Atén komplikuje. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na řecký deník Ta Nea. Ten podle ní dnes uvedl, že turecká strana popírá tu část dohody mezi EU, NATO a Ankarou, podle které by měli být uprchlíci zachránění loděmi Severoatlantické aliance vraceni do Turecka. Tuto informaci potvrdily agentuře DPA i zdroje blízké řeckému ministerstvu zahraničí.
Země NATO se předminulý týden dohodly na okamžitém vyslání plavidel do Egejského moře, která mají pomoci bojovat proti pašerákům lidí. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nemá být úkolem mise zachycovat a odklánět zpět lodě s uprchlíky, ale sdílet s místními úřady informace, zajistit dohled nad oblastí a přispět tak k přerušení tras převáděčů.
Podle agentury DPA je další problém v nasazení lodí NATO do oblastí Egejského moře, které podle Turecka musí být demilitarizované. DPA také uvedla, že podle řecké pobřežní stráže jsou dosud lodě NATO v mezinárodních vodách a nepřibližují se oblasti mezi řeckými ostrovy a Tureckem. Misi NATO vede námořní skupina 2 pod velením Německa, která se skládá z pěti lodí – německé, kanadské, italské, řecké a turecké.
Přes Egejské moře proudí z Turecka do Řecka a pak dále do Evropy desetitisíce uprchlíků, loni jich touto cestou přišlo do Řecka skoro 860.000 a jen od začátku letošního roku do soboty jich podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo už 94.270.